Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Aktuality ANO prakticky řídí Prahu! Starostové a nezávislí proto vyzývají k jednání na půdorysu SPOLU - Piráti - STAN

ANO prakticky řídí Prahu! Starostové a nezávislí proto vyzývají k jednání na půdorysu SPOLU - Piráti - STAN

21. 11. 2022

Pražská rada je kvůli vleklému jednání pod diktátem kontrolního výboru vedeného Ondřejem Prokopem z družstva ANO. Žádné rozhodnutí se nemůže odehrát bez jeho blahosklonného pokynutí. Územní plán pak řídí Radek Nepil taktéž z týmu ANO. Politicky se tuším tomuto systému říká protektorát, prakticky pak jde o paralýzu.

Proč je to problém?

Petr Hlaváček

Petr Hlaváček

Praha má před sebou kritické období, které se dá překonat jen intenzivní prací. Praha má mnoho neodkladných úkolů, žádný projekt jak v dopravě, školství, bydlení, energetice či bezpečnosti se nesmí zastavit, a to i ohledem na situaci na Ukrajině. Praha je nyní velmi zranitelná vůči potenciálním krizovým situacím.

Jak z toho ven?

Jak tuto situaci změnit? Jen intenzivním jednáním a dohodou. Rivalita mezi SPOLU a Piráty oddaluje řešení klíčových problémů. Navíc podkopává důvěru lidí v politiku a politiky, a především v jejich schopnost domluvit se v zájmu Prahy a jejích obyvatel. Přitom řešení není složité. Již téměř před měsícem jsme navrhovali realistickou cestu koalice SPOLU – Piráti – STAN v poměru 5:4:2, kde žádná ze stran nemá většinu a odpovídá to volebním výsledkům. Není možné očekávat, že se najde dohoda, ve které bude dominovat jen jedna ze stran. Pokud obě strany neustoupí od svých požadavků, čekají nás další dlouhé měsíce prezidentské kampaně, kdy Praze bude vládnout ANO.

Opět vyzýváme k trojstrannému jednání na úrovni lídrů a předsedů klubů ještě tento týden a žádáme lídry o vyjádření k naší nabídce.

Petr Hlaváček, volební lídr hnutí Starostové a nezávislí a člen Zastupitelstva hlavního města Prahy

Autor: Klára Neumannová