Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Adam Trunečka: Uspořádali jsme studentskou simulaci psaní evropské ústavy!

Adam Trunečka: Uspořádali jsme studentskou simulaci psaní evropské ústavy!

5. 12. 2023

Koncem listopadu 2023 jsme spolu se spolkem Mladí Evropané na pražském Magistrátu uspořádali studentskou simulaci Napiš evropskou ústavu! Účastníci dostali role členských států, stanoviska a návrh ústavního textu, který měli během jednoho odpoledne dopracovat.

účastníci simulace

účastníci simulace

Simulace se odehrávala v roce 2033. Účastníci měli EU reformovat tak, aby dokázala pojmout 9 nových členů, včetně Ukrajiny. Zároveň ji měli posílit, aby do budoucna dokázala lépe reagovat na budoucí krize. I když šlo pouze o hru, odrážela reálné otázky, kterými se zabývá skutečná EU už dnes – omezená akceschpnost během krizí a připravované rozšíření. Tyto výzvy přiměly EU a její státy, aby začali jednat o rozsáhlé reformě. Její výsledek zatím není vůbec jasný. Možná se dohodneme jen na drobných úpravách jako je rušení veta v některých oblastech nebo úpravě počtu komisařů. Možná ale vznikne velká reformní smlouva. Naše simulace šla ještě o něco dál – tak trochu v duchu Václava Havla, který chtěl, aby EU měla „stručnou, přehlednou a obecně srozumitelnou ústavu, takovou ústavu“.

Účastníci se nejprve zkoordinovali v regionálních skupinách jako Benelux či V4, následně se rozdělili do tří pracovních skupin – hodnoty, instituce a pravomoci. Finální text pak schvalovali na jakémsi plénu. I když byli našimi účastníky především středoškoláci, tématu očividně dobře rozumněli. Hra se neobešla bez určité dávky humoru, kupříkladu Francie se snažila prosadit Marseillaisu jako druhou hymnu Evropy. Jako kompromisní hymnu nakonec účastníci vybrali „Final Countdown“ od skupiny Europe. I tak byl výsledkem simulace podařený text, který naštěstí žádný z členských států nevetoval.

Uspořádat tuto akci nebylo vůbec snadné, ale vložená energie se vyplatila – účastníci si simulaci chválili. Děkujeme spolku Mladí Evropané za výpomoc a také předsedovi pražského STANu a radnímu Antonínu Klecandovi za zášťitu a podporu celé akce.

autor článku: Adam Trunečka, místopředseda mSTAN a nominant na kandidátku do Evropských voleb 2024

 

Autor: Klára Neumannová