Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Ďáblice udělily čestné občanství Zdeňku Cornovi!

Ďáblice udělily čestné občanství Zdeňku Cornovi!

1. 3. 2018

V Ďáblicích byl historicky vůbec poprvé udělen titul čestného občana. Této možnosti využil starosta Ing. Miloš Růžička/STAN, aby jím ocenil in memoriam někdejšího ředitele místní základní školy, pana Zdeňka Corna, který byl nejen skvělým učitelem, ale především zakladatelem místní hvězdárny, která dodnes slouží všem Pražanům.

Paní Cornová se synem převzala čestné občanství Ďáblic pro pana Zdeňka Corna, zakladatele ďáblické hvězdárny.

Paní Cornová se synem převzala čestné občanství Ďáblic pro pana Zdeňka Corna, zakladatele ďáblické hvězdárny.

Ocenění, které dnes převzala manželka pana Zdeňka Corna v doprovodu syna, je poděkováním pro velmi charakterního obyčejného člověka, který se nebál jít za svým cílem a svým příkladem inspiroval a ovlivnil několik generací odborníků a žáků ve svém širokém okolí. V těžkých chvílích neohnul hřbet a na svých názorech trval a snášel příkoří, i přesto, že se k němu svým ustrašeným mlčením prakticky celá obec obrátila zády. To, v co věřil a spoluvytvořil, dodnes slouží a bude sloužit Pražanům po další generace.

A je to také pocta jeho pedagogickému působení byť v malé pražské čtvrti, avšak mnoho jeho žáků, kteří dodnes v Ďáblicích žijí, může doložit svůj vztah k tomuto výjimečnému člověku a také celé rodiny starousedlíků ho dodnes nosí v srdcích a s úctou vyslovují jeho jméno.

Zdeněk Corn byl pedagog tělem i duší. V roce 1951 byl pověřen vedením školy v Ďáblicích, kde působil až do roku 1971. Škola v Ďáblicích dosahovala velmi dobrých výsledků díky výbornému kolektivu. Pravou rukou ředitele Zdeňka Corna byli učitelé Miroslav Sejk a Milan Černý, kteří věnovali dětem mnoho i mimoškolního času. Děti vystupovaly na řadě akcí a také účinkovaly v televizi. Zdeněk Corn, kromě funkce ředitele, zpravidla učil osm hodin týdně – český jazyk, zeměpis a tělesnou výchovu.

Důsledky roku 1968 a ambice jednoho z kolegů učitelů na místo ředitele školy způsobily, že byli Zdeněk Corn i se svým zástupcem Milanem Černým ze školy v Ďáblicích propuštěni a následně učili na jiných školách v Praze 8. Zdeněk Corn byl v listopadu 1970 přeložen na ZDŠ v Dolních Chabrech, kde nesměl učit češtinu ani dějepis. Později nesměl učit vůbec a pracoval v údržbářské četě pro školy v Praze 8.

Koníčkem Zdeňka Corna byla astronomie. V prosinci r. 1952 založil v Praze-Ďáblicích astronomický kroužek, jeho přednášky pro kroužek mládeže navštěvovali s oblibou i dospělí. S rozvíjející se činností kroužku vznikl nápad postavit stálou pozorovatelnu - stavbu lidové hvězdárny na buližníkové skále na kopci Ládví. S partou nadšenců z astronomického kroužku vybudovali hvězdárnu v „akci Z“. První část hvězdárny zahájila činnost 3. listopadu 1956. Od té doby začala hvězdárna pořádat pro veřejnost pondělní přednášky a čtvrteční večerní pozorování oblohy. Postupně se rozšiřovala, až v roce 1960 dosáhla své současné podoby. V Ďáblicích bydlel pan Zdeněk Corn třicet let a hvězdárnu vedl až do svého odchodu do důchodu v roce 1981.

Za jeho působení hvězdárnou prošla řada mladých lidí, z nichž někteří se stali i profesionálními astronomy např. RNDr Svatopluk Kříž (Astronomický ústav ČSAV), doc. Vladimír Znojil a další.

Hvězdárna byla postavena v padesátých letech 20. století. V r. 1968 byla obec Ďáblice sloučena s Prahou a hvězdárna v Ďáblicích se stala součástí Štefánikovy hvězdárny na Petříně. V r. 1979 byly obě hvězdárny a Planetárium ve Stromovce sloučeny a vznikla Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy. Na Ďáblické hvězdárně stále probíhala popularizační činnost – přednášky a pozorování pro veřejnost, ale vždy byla trochu ve stínu Hvězdárny na Petříně, pod kterou formálně spadala.

 

 

Zdroj: http://www.prostor-ad.cz/pruvodce/pvychod/kostelec/hrbitov/corn.htm

Autor: Vlasta Urbánková