Hlavní stránka O nás RUD Obce získaly o 11 procent více peněz díky rozpočtovému určení daní

Obce získaly o 11 procent více peněz díky rozpočtovému určení daní

15. 4. 2014

Nejmenším obcím stát poslal loni při dělení daní dokonce o 31 procent více
Obce získaly o 11 procent více peněz díky rozpočtovému určení daní

Obce získaly o 11 procent více peněz díky rozpočtovému určení daní

 
O 11 procent více. Tolik v průměru získaly jen loni obce po úpravě rozpočtového určení daní (RUD). Změna, kterou prosadila TOP 09 společně s hnutím Starostové v minulém volebním období, pomohla především nejmenším obcím. Těm stát poslal loni při dělení daní dokonce o 31 procent více. Ukázal to seminář, který se věnoval novému rozdělení daní a jejich přínosu pro menší města a obce.
Úsilí o spravedlivější dělení daňového výnosu mezi územní samosprávy různých velikostí obcím pomohlo.  „Jde o velký úspěch. Statistiky daňových příjmů obcí a měst jsou ještě příznivější, než jsme očekávali. Obce a města do 10 tisíc obyvatel si průměrně polepšily o 22 procent, a to je při vědomí loňského výsledku HDP skvělý výsledek,“ říká poslankyně Věra Kovářová (TOP 09), která seminář uspořádala ve spolupráci se sněmovním podvýborem pro financování územních samospráv. 
 
Nejvíce na reformě získaly samosprávy od 2 do 5 tisíc obyvatel, jejichž příjmy v průměru narostly o 31 procent. 
 
„Tím se mimochodem podařilo výrazně zmírnit tzv. J-křivku, což byl důsledek předchozího distribuce, kdy se obce a města střední velikosti příjmově výrazně propadaly,“ uvedl poslanec Stanislav Polčák (TOP 09), který hovořil o rozhodování soudů ve věcech financování samospráv. „Tato reforma zlepší život na venkově i ve městech, pomůže rozvoji našich samospráv. Jsem přesvědčen, že přetrvá řadu volebních období,“ dodal Polčák.
 
„Po zhlédnutí výsledků a možností, které tato čísla skýtají českému a moravskému venkovu, cítím zadostiučinení, že to,  co jsem navrhl a spolu s kolegy tak obtížně prosazoval, se ukázalo jako správné,“ zdůraznil Miroslav Kalousek, který jako ministr financí návrh reformy rozpočtového určení daní předložil.  
 

Autor: Starostové a nezávislí