Hlavní stránka O nás RUD Obce zbohatly a loni získaly mnohem víc peněz na rozvoj

Obce zbohatly a loni získaly mnohem víc peněz na rozvoj

21. 5. 2014

Výrazné zvýšení příjmů z daní dalo většině starostů v Plzeňském kraji příležitost rozjet dříve nemyslitelné investice.
Obce zbohatly a loni získaly mnohem víc peněz na rozvoj

Obce zbohatly a loni získaly mnohem víc peněz na rozvoj

      
Nový systém umožňuje zvyšovat kvalitu života na venkově i bez nutnosti získat na projekty dotace. Starostové téměř všech obcí jsou ze změny systému příjmů nadšeni. 
 
PLZEŇ Po řadě bídných let konečně přišla úleva. Tak hodnotí starostové většiny obcí loňský rok. V něm totiž změna rozpočtového určení daní (RUD) přinesla obcím značný nárůst příjmů. Ten byl podle některých starostů dokonce výrazně větší, než očekávali. V průměru jim příjmy z RUD narostly o více než dvacet procent - a letos se očekává další zvýšení. 
 
Místopředseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Stanislav Polčák uvedl, že celkově se příjmy z rozpočtového určení daní u obcí v Plzeňském kraji loni zvýšily o přibližně 800 milionů korun. „To znamená, že se obce už mohou rozvíjet i bez dotací, pouze za své peníze. To dřív nebylo možné,“ prohlásil krajský šéf STAN, starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek. 
 
Stanislav Polčák upozornil, že v tomto roce na tom obce budou ještě lépe, protože se očekává růst HDP. „V Plzeňském kraji by tak mohly letos obcím příjmy z RUD vyrůst celkově o zhruba 900 milionů korun,“ uvedl Polčák. 
 
Například starosta Chotíkova u Plzně Vítězslav Blažek řekl, že jeho obec si loni polepšila o 2,5 milionu, když jí příjem z daní narostl na 10,5 milionu. „To je hodně. Všichni už vidí, že si obce mohou dovolit víc,“ sdělil Blažek. 
 
Ve Spáleném Poříčí příjmy z daní vyrostly o pět milionů na 24 milionů. Na co byly použité? „To je jednoduché, děláme vodovod ve čtyřech vesnicích, které k nám patří. Peníze byly přitom využité i na nové povrchy silnic,“ konstatoval Čížek. Ten je přesvědčen, že ve Spáleném Poříčí díky vyšším příjmům bude možné všude vodovod dokončit v příštím volebním období. „Určitě se to podaří. Voda bude všude,“ prohlásil. 
 
Stanislav Polčák řekl, že starostové téměř všech obcí jsou ze změny systému příjmů nadšeni. „Během několika málo let to bude na rozvoji obcí poznat. Může se tam výrazně zvýšit kvalita života, obce mohou zajišťovat víc služeb pro obyvatele. To může v důsledku vést k tomu, že se zastaví vylidňování venkova,“ konstatoval Polčák. 
 
Pavel Čížek označil změnu RUD za nejlepší prorůstovou investici státu v posledních letech. „Obce budou zvýšené příjmy hodně často používat na nejrůznější opravy. To pomůže nejmenším stavebním firmám, které ekonomická recese nejvíc zasáhla,“ konstatoval Čížek. 
Podle statistik STAN loni v kraji vzrostly nejvíc daňové příjmy Klatov, které navíc získaly téměř 32 milionů. Při porovnání procentuálního nárůstu si nejvíc polepšila obec Kunějovice v okrese Plzeň-sever, ve které žije 147 obyvatel. Tam se příjmy zvýšily o 82 procent na téměř 750 tisíc korun. 
 
Změna RUD ovšem nepřinesla větší příjmy všem. Ke snížení došlo u několika šumavských obcí, které měly dříve vysoké příjmy díky svému rozlehlému katastru. Například Prášily tak ztratily zhruba 3,7 milionu, což byla téměř polovina příjmů z daní. Také Plzeň si pohoršila, nicméně ne příliš. Změna RUD jí podle dokladů STAN ubrala přibližně deset milionů. 

Autor: Mladá fronta DNES str. 01 Kraj Plzeňský