Hlavní stránka Jesenice Aktuality Povolební situace v Jesenici

Povolební situace v Jesenici

6. 11. 2018

Vážení spoluobčané,

rádi bychom Vás informovali o aktuální povolební situaci. V uplynulých čtyřech týdnech jsme z pozice vítěze voleb absolvovali řadu jednání s cílem sestavit funkční koalici pro příští čtyři roky. Jednali jsme s TOP09, ODS a Zelenými. Se zástupci těchto subjektů jsme se shodli ve všech důležitých programových bodech (viz https://www.starostove-nezavisli.cz/jesenice/nas-program). Shodli jsme se i v pro nás prioritní transparentnosti a odpovědném hospodaření. Jelikož především v těchto otázkách se dlouhodobě neshodujeme s hnutím ANO, deklarovali jsme již před volbami, že s tímto hnutím vyjednávat nebudeme.

Jednali jsme rovněž o personálních otázkách. Pro zastupitele STAN je prioritní naplnění volebního programu, proto považujeme za důležité mít většinové zastoupení v radě města. Takový byl tedy náš návrh pro všechny potenciální koaliční partnery.

Možná se ptáte, proč tato jednání zatím nevedla k sestavení koalice a ke svolání ustavujícího zastupitelstva?

Bohužel došlo ke zpochybnění výsledků voleb. V poslední den lhůty byl totiž podán kandidátem za ODS panem Miksou k soudu podnět, ve kterém požaduje, aby soud zrušil mandát panu Kurucovi (ODS) a rozhodl, že mandát přísluší jemu. Tímto došlo k prodloužení povolebního období, jelikož ustavující zastupitelstvo se může konat nejdříve 7 dnů po zveřejnění rozhodnutí soudu. Lhůta pro rozhodnutí vyprší 8. 11. 2018.

Jednání o koalici též komplikuje situace v místní ODS. Ačkoliv místní sněm ODS přijal usnesení, že nebude vyjednávat s hnutím ANO, ale bude o koalici jednat s vítězem voleb, tedy s hnutím STAN, někteří za ODS zvolení zastupitelé i přesto preferují spolupráci s hnutím ANO.

Přes mnohé komplikace věříme, že se nám koalici podaří úspěšně sestavit ke spokojenosti všech koaličních partnerů a zejména Vás, občanů Jesenice, a budeme tak moci co nejdříve začít pracovat na projektech, které jsme slíbili pro Jesenici udělat. Tým lidí, který se vytvořil kolem koaličních partnerů a je ochoten se zapojit do správy města, dává příslib tomu, že se odvede hodně kvalitní práce.

Děkujeme za dosavadní podporu, která nás zavazuje.

Za STAN Jesenice s přáním klidných podzimních dnů

Pavel Smutný

Autor: Pavel Smutný