Hlavní stránka Info a média Výstupy z médií Vít Rakušan: Zpomalit růst svých platů je gesto

Vít Rakušan: Zpomalit růst svých platů je gesto

29. 3. 2023

Snížení růstu platů politiků by teď bylo důležité gesto. A STAN se to chystá navrhnout. Ale to neznamená, že by politici neměli být za svou práci dobře zaplaceni, říká v rozhovoru pro MF DNES předseda hnutí a první místopředseda vlády Vít Rakušan.

Vít Rakušan: Zpomalit růst svých platů je gesto

Vít Rakušan: Zpomalit růst svých platů je gesto

Vládní koalice prosadila ve Sněmovně jednorázové snížení valorizace důchodů. Prezident Petr Pavel pak vyzval politiky, aby v rámci svých platů také přikročili k úsporám. Co vy na to? Mají si politici sáhnout na platy?
Pan prezident má pravdu, takové symbolické gesto v tuto chvíli má svůj význam. Minulý týden jsme měli zasedání celostátního výboru STAN, kde se tato věc řešila, a celostátní výbor zaúkoloval předsednictvo, aby připravilo návrh na snížení růstu platů politiků. Všichni tušíme, že reálný dopad do rozpočtu nebude takový, aby to mělo nějaký makroekonomický význam, ale symbolicky pro celou společnost je to důležité gesto. S tím souhlasím.

Platy politiků jsou navázány na platy soudců, státních zástupců, což se často bere jako důvod, proč o nich nejednat. Vždycky se objeví názor, že to stejně shodí Ústavní soud. Znamená to, že platy politiků by se mohly od těch soudcovských oddělit?
Zadali jsme to našim právníkům a primárně se snažíme vymyslet princip, který se bude týkat politiků. To znamená, abychom se vyhnuli jakémukoli zpochybňování.

Jaké jsou konkrétní parametry? Mluví se o tom, že by to snížení tempa růstu mělo kopírovat snižování tempa růstu důchodů.
Legislativně jsou to dvě zcela nesouvisející normy. Ale ano, mělo by to odpovídat tomu, co jsme udělali s důchody. My jsme rozhodně nezastavili valorizaci důchodů…

... ale to nikdo neříká.
Já na to jen upozorňuji. A pokud se ptáte, kdy by to mělo platit, tak bychom byli rádi, kdyby se nám povedla platnost stejná jako snížení tempa valorizace, tedy červen. To by bylo ideální.

Předpokládáte, že v pětikoalici bude shoda na tomto kroku?
Teď řeknu něco a bude to možná nepopulární. Já si myslím, že politici za svoji práci mají být zaplaceni. Politici, nejen v České republice, mají mít vysoké odměny. Nicméně v této chvíli mám dojem, že v koalici shoda na tomto symbolickém kroku je. Ale nebudu mluvit za jiné strany.

Mluvíte o snížení tempa valorizace platů politiků podle důchodů, odrazí se v tom vašem návrhu třeba i avizované trvalé snížení valorizace, které plánuje ministerstvo práce a sociálních věcí? To snížení by chtěl resort prosadit do července. Bavil se s vámi o tom pan gesční ministr Jurečka?
Ano. Chtěli bychom, aby se toto tam odrazilo, a jestli se ptáte na důchodovou reformu, ano, bavíme se o ní. Třeba minulý týden proběhlo jednání ekonomických expertů na formátu K5, kde pan ministr představil své návrhy. Na některých parametrech shoda je a některé se musí ještě projednat. Já bych chtěl ale dodat, že my jako vláda jsme nastolili agendu, která se měla řešit před 10 či 12 lety. Prosazení důchodové reformy měla v prohlášení i minulá vláda a žádná reforma nebyla a já teď jen doufám, že věty opozice o připravenosti sednout si k jednacímu stolu jsou reálné, že to nejsou jenom výkřiky do prázdna.

Můžete u důchodové reformy nastínit alespoň dílčí parametry, na kterých je shoda? Ministerstvo práce to komentovat odmítá.
Nechci se do toho pouštět. Nejen kvůli tomu, že nejsem gesčně příslušný, ale chtěl bych dodržet to, na čem jsme se dohodli. Že nejdříve chceme vše prodiskutovat, abychom nevyvolávali paniku. Návrh bychom chtěli představit až v jeho finální podobě. Dokonce si myslím, že dříve než veřejnost by se s ním měla seznámit opozice. Ale když se ptáte, můžu vám alespoň říci, co tam není. Není tam, že věk odchodu do důchodu by se měl dostat až na 68 let. To koalice nikdy neschválila.

Bouřlivou veřejnou debatu vzbudilo nedávné projednávání jednorázového snížení růstu důchodů ve stavu legislativní nouze. Když říkáte, že důchodová reforma se měla řešit už dávno, proč se s předstihem neřešilo toto? Třeba jen o pár měsíců.
Nedopustili jsme se ničeho protiprávního, to říkám na začátek. Já jako člen vlády jsem informaci ze statistického úřadu o výši inflace dostal 10. února. Někdy kolem 15. února už byl poslancům návrh na úpravu poslán k nastudování a s opozicí Marian Jurečka jednal ještě předem, co se týče zkrácení lhůt, o vstřícnost. Ta nevyhověla.
A pokud se bavíme o obstrukcích, já je opozici vůbec nevyčítám. Je to její zcela legitimní nástroj. Co jí vyčítám, je, že je používá v bodech, kdy se o žádné důležité téma, jako jsou třeba důchody, nejedná. Kdy je využívá jen k tomu, aby se neprojednaly žádné body schůze, které mohou přinést užitek lidem v České republice. Třeba při projednávání stavebního zákona se ukázalo, že jsme schopni se s opozicí domluvit. To beru jako pozitivní signál.

Jen pro dokreslení, hodnoty inflace, které jsou podmínkou pro mimořádnou valorizaci důchodů, se podle mnohých daly předpovídat už loni na podzim a vláda nemusela být tak překvapená. Ale chtěl bych se zeptat na jinou věc, když Sněmovna schválila snížení mimořádné valorizace, jaké byly reakce běžných občanů, se kterými jste se setkával? To by mě zajímalo.
Byly rozdílné, to přiznávám. Třeba se synem jsem byl v motolské nemocnici, kde jsem ve výtahu pánovi vysvětloval, že se o žádnou krádež nejedná. Popisoval jsem mu tempo růstu penzí. Důchody během posledního roku vzrostly o 31 procent, z průměrné penze 15 tisíc se dostáváme nad 20 tisíc korun. Samozřejmě, některé reakce byly odmítavé. Ale byly i ty, a je to doložitelné, že mi senioři říkali, že si uvědomují, že se musí myslet na všechny. Na mladé rodiny, na matky samoživitelky. I důchodci v mé rodině přiznávají, že růst důchodů za poslední roky byl enormní, a já zkrátka říkám, pomáhejme všem.

Pojďme od penzí. Chystá se několik demonstrací. Třeba na 16. dubna je nahlášena protivládní demonstrace a skloňuje se i možný útok na vládní budovy. Připravujete se na to?
Ministr vnitra v normální demokratické zemi neřídí policii a je to tak správně. Proto nebudu zadávat policii, co má dělat. Obecné ale platí, že provoz vládních a státních institucí nesmí být ohrožen. Lidé mají právo na vyjádření názoru, ale to jejich právo skončí, pokud se budou pokoušet narušit chod uvedených institucí. Tady policie určitě zasáhne.

29. března by měla být demonstrace odborů před Strakovou akademií, tedy sídlem vlády. Je poměrně zvláštní, že ten den mělo být zasedání kabinetu, ale vy jste se rozhodli přesunout jednání do Jeseníků. To vypadá jako byste se demonstrantů báli.
Skutečně ne. Výjezdní zasedání se plánovalo velmi dlouhou dobu a s ohledem na místní politiky, jimž bylo avizováno dopředu, ho rušit nebudeme. Že vláda vyjede do regionu, považuji za správný krok a podle mě by k tomu mělo docházet častěji. S odbory bych tu žádnou spojitost skutečně nehledal. Třeba já osobně se s odboráři setkávám často. Během letošního roku jsem se sešel s vedením odborů České pošty, s vedením odborů bezpečnostních sborů. Nemám pocit, že bych s nimi nebyl v kontaktu.

Když zmiňujete Českou poštu, ta se stala v těchto dnech jednou z vašich hlavních agend. Čeká ji možná největší transformace v historii. Můžete zaručit, že jí tento krok pomůže přežít?
Ano. K transformaci se mělo přikročit už někdy v roce 2017, to je fakt. Poštovních služeb ubývalo. Už když bývalá politická reprezentace jednala o zákoně, který definuje digitální služby, bylo jasné, že bude ubývat i cenných psaní. Navíc špatné zprávy o stavu pošty donesl její management už ministru Hamáčkovi, mému předchůdci. Ta složka mi byla předána nerozdělaná, s mašličkou nahoře. O alarmující situaci jednalo vedení pošty i s premiérem Babišem, nic se ale nestalo. My s transformačním projektem přicházíme za pět minut dvanáct a má to hlavu a patu. Slibuji, že Česká pošta bude za dva roky poskytovat modernější, lepší služby než dnes.

Odboráři říkají, že o stavu České pošty jste konkrétně vy dostal informace v roce 2021, ještě před volbami. Teď máme rok 2023. Proč k těmto změnám dochází až teď?
Ve funkci jsem patnáct měsíců, za loňský rok bylo v České poště propuštěno asi 500 lidí, 300 převážně na středních manažerských pozicích, bez většího zájmu médií. Změnila se i dozorčí rada. Získali jsme notifikace od EU, která umožnila proplacení šesti miliard za univerzální službu. Bez toho nebylo možné transformaci zahájit.

Jak do transformace ale zapadá rušení zhruba 300 poboček a propouštění zaměstnanců, o kterém MF DNES shodou okolností informovala ještě před vaší tiskovou konferencí?
Počet poboček je u nás na počet obyvatel nejvyšší v EU. A já se ptám, odpovídá tomu i kvalita služeb? Odpovídá výdajům na služby i ta kvalita? Dosud bylo propuštěno šest tisíc lidí, počet poboček neklesl. To znamená, že lidé jsou přetížení. Pojďme se zamyslet nad efektivitou procesů, nad nemovitým majetkem. Musí mít pošta historickou budovu v Jindřišské ulici v centru Prahy, kde se nedá zaparkovat, kde jsou špatné světelné podmínky a která se nedá vytopit? Tam musíme začít.

No ale co s lidmi, kteří evidentně přijdou o práci? A to nemluvím o starostech, kteří si stěžují na to, že dosud nemají žádné informace, jestli se jich rušení poboček dotkne.
Propuštěné zaměstnance nabídneme do projektů Pošta Partner, které mají o tyto lidi velký zájem. Bude připraven i speciální rekvalifikační program, budeme i sociálně citliví, nebudou propuštěny matky samoživitelky a tak podobně. Pokud to vláda ve středu na výjezdním zasedání schválí, tak hned večer hejtmani, primátoři a starostové dostanou do svých datových schránek informace o zrušených pobočkách. V každém regionu zůstane zachována dostupnost, redukovat se bude tam, kde je širší síť.

Další aktuální agendou je podezření, kterým čelí váš vládní kolega ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Podle nahrávky, o které informovala naše redakce , jde o možné obcházení služebního zákona. Respektive že nabízel mimořádnou odměnu, pokud někdejší generální ředitel Úřadu práce odejde na vlastní žádost. Ministr Jurečka popírá, že by k něčemu takovému došlo, má v této věci vaši podporu?
Teď si dovolím takový vtípek, nemám předplatné iDNES, takže jsem tu nahrávku neslyšel. Ani jsem ten přepis nečetl. Nemám ale důvod nevěřit panu ministru Jurečkovi. Jeho si zaprvé někdo nahrával během hovoru a zadruhé vyzývá bývalého pana ředitele, aby nahrávku zveřejnil celou a ne jen nějaký výsek. Obecně si myslím, že rozloučení s tímto pánem bylo správným manažerským krokem, když se podíváme, v jakém stavu nyní úřady práce jsou.

Předpokládám, že ale není běžná praxe ve státní správě někomu nabízet mimořádnou odměnu, když odejde...
Připravujeme novelu služebního zákona a jeden z bodů je zavedení dohody o odvolání představených. Jde o institut takzvaného gentlemanského odchodu, tedy možnost se dohodnout, domluvit s někým, s kým nejste spokojeni, a nadefinovat podmínky, za kterých odejde. Samozřejmě za předpokladu, že to není protizákonné. Nyní vytváříme kontury zákona.

Kdy to bude hotové?
Chceme, aby na podzim byl ten návrh hotový. Jeho součástí bude etický kodex, který by měl předcházet bossingu, mobbingu. Chceme také zjednodušit personální procesy, zvýšit mobilitu zaměstnanců mezi úřady nebo zjednodušit kárné řízení.

Je něco nového ohledně zrušení bezpečnostních kontrol na Hradě?
Vyzvali jsme bezpečnostní služby a policii, chceme znát jejich aktualizovaný názor. Ten budeme mít k dispozici v průběhu dubna nebo května. Pak se sejdeme s panem prezidentem a budeme řešit jejich intenzivnost, ale Pražský hrad nemůže být bez kontrol. Uvidíme ale, jestli tam musí být zátarasy, zabarikádované vstupy, které vedou k frontám, které jsou rizikovými faktory.

Autor: Robert Oppelt, Vojtěch Janda, iDnes.cz, 27. 3. 2023