Hlavní stránka Info a média Výstupy z médií Vít Rakušan pro Respekt: Společně proti Babišovi? Může to být harakiri

Vít Rakušan pro Respekt: Společně proti Babišovi? Může to být harakiri

12. 8. 2019

Poslanec Vít Rakušan je od letoška předsedou parlamentní opoziční strany Starostové a nezávislí, předtím byl devět let starostou Kolína. Do čela radnice ho na počátku vynesla kritika ODS, teď doufá, že se jim společně s ODS a dalšími stranami podaří postavit volební blok proti Andreji Babišovi.

Vít Rakušan pro Respekt: Společně proti Babišovi? Může to být harakiri

Vít Rakušan pro Respekt: Společně proti Babišovi? Může to být harakiri

Teď se nacházíme v situaci připomínající vládní krizi. Očekáváte, že mohou požadavky ČSSD na rozpočet a otálení prezidenta se jmenováním ministra kultury skončit odchodem ČSSD z vlády? Jak to podle vás dopadne?
To ve skutečnosti žádná opravdová vládní krize není. To jen prezident dokazuje Andreji Babišovi, že je mnohem silnější. Ze strany ČSSD a Jana Hamáčka je hádka o rozpočet hlavně hledání nějakých důvodů, které se budou případně hodit, kdyby chtěl vládu nakonec opustit, protože hra o ministra kultury je jako důvod slabá a ten rozpočet může dát případnému odchodu váhu. Mohl by to být zároveň únik před tím, aby nemuseli odcházet kvůli auditní zprávě o střetu zájmů Andreje Babiše, protože ta, byť předběžná, pro ně už jednou důvodem k odchodu nebyla a vládu podrželi. Takže odcházet kvůli ní by nevypadalo důvěryhodně.

Očekáváte, že pokud odejdou, mohlo by to být už na podzim?
Pokud někdy, tak to by byla vhodná doba. Kolem třicátého výročí listopadu se budou dít věci, lidé budou demonstrovat, a předpokládám, že sociální demokracie nebude chtít být bokem, nebude chtít stát na špatné straně ve chvíli, kdy se to ve společnosti bude lámat.

Jak by to pak s vládou dopadlo?
Pokud sociální demokracie odejde, Miloš Zeman zůstává prezidentem, takže tam donominuje nějaké své „odborníky“ a bude vládnout s částí klubu sociální demokracie, kde prostě ta nejednota je. Možná s podporou SPD. Někoho si tam narve, nějak to zvládne.

A jak by to s vládou dopadnout podle vás mělo?
Pokud se bavíme o ideálních, nikoli pravděpodobných řešeních, tak lepší by bylo, kdyby se Andrej Babiš rozhodl opustit premiérský post. A jedno z legitimních řešení jsou samozřejmě předčasné volby. Ale myslím, že teď si je Andrej Babiš nepřeje, protože si poprvé za svoji kariéru myslí, že my, strany demokratické opozice, bychom skutečně byli schopni se dohodnout na společné kandidatuře.

Proč myslíte, že tomu věří?
Vím, že mu to říkají jeho poradci. A nálada ve společnosti je taková, je tady Letná, je tady Václavák, je tady Staromák a ti lidé nám říkají: „Chceme od politiků, aby něco udělali s tím, aby už nebyl Andrej Babiš premiér.“ My jsme tu výzvu slyšeli a pan Babiš vidí, že se opravdu o něco pokoušíme, co se tady ještě nikdy nepovedlo. Spojit se.

Snahu spojit opoziční demokratické strany, kromě vás tedy Piráty, TOP 09, KDU-ČSL a ODS, a jít do sněmovních voleb společně jste vyhlásili pár dní před začátkem prázdnin. Jak jste daleko?
Sešel jsem se s předsedy stran. Piráti o žádné spojování nestojí, jinak nás nikdo neodmítl. Ale samozřejmě, a na tom jsme se shodli, bychom v určité fázi udělali nějaké sociologické měření, ať vidíme, jestli neděláme nesmysl. A tím nemyslím jenom nesmysl vůči nám samým, ale i vůči téhle zemi. Tedy jestli neuvidíme, že sedm plus sedm je najednou deset.

A předčasné volby by vám s tím plánem neudělaly čáru přes rozpočet, stihli byste se domluvit?
To by nám vůbec neudělalo čáru přes rozpočet. Naopak. Možná by to vyšlo spíš než v případě těch řádných. Proto jsme se snahami o spojení začali tak brzy. Náš postup, myslím postup STAN, někteří označovali za ukvapený, nepromyšlený, ale to vůbec není pravda. Považovali jsme za nutné, aby ta debata začala už před létem právě proto, že nás čeká žhavý podzim, který může leccos přinést – i předčasné volby. Udělali jsme to s velkým rozmyslem, abychom léto nechali na zásadní věc – aby si to jednotliví předsedové nějakým způsobem uhráli ve svých stranách, aby se bavili se svými lidmi, abychom na podzim dokázali říct, jestli vůbec jsme schopni něčeho takového dosáhnout. Kdyby k předčasným volbám došlo, je potřeba, aby už byly vyjednávací týmy stran schopné se na týden zavřít a prostě to celé domluvit.

Říkáte, že při řádném termínu voleb je na spojení menší naděje. Proč?
Řádné volby v sobě mají mnoho rizik. Protože když se vládní situace uklidní a pojede se dál, sněmovní volby budou za dva roky, tak co my uděláme v jednotlivých stranách? Budeme se bavit o tom, jak úspěšně kandidovat v krajských a senátních volbách, kde si konkurujeme, do toho napřeme energii. A nikdo nám to nemůže vyčítat, protože to pro nás bude aktuální a stěžejní, udržet posty v krajích a snažit se, aby nám přibyly. To je důvod, proč šéf ODS Petr Fiala říká: „Pokud nebudou předčasné volby, tak vám možnost spojení potvrdíme až v roce 2021, protože do té doby se může stát hodně různých věcí.“ A já si myslím, že má pravdu.

Jaké věci, co by se mohly stát, máte na mysli?
V roce 2016 při tehdejším pokusu spojit do voleb strany zasáhl v KDU-ČSL fenomén Jiřího Čunka a nejrůznějších názorů jejich regionálních organizací, který to nakonec neumožnil. A to se všechno do roku 2021 může stát nejenom u lidovců, to se může stát u ODS. Pro ODS, kterou jsem jako starosta střídal v Kolíně na radnici, jsem ztělesněním toho špatného, a když jim někdo řekne, že tuhle společnou kandidátku regionálně reprezentuju jako nejvýše postavený kandidát za STAN já, tak je to pro ně hrozné.

A mnozí vaši voliči zase špatně ponesou přítomnost ODS při společné kandidatuře.
Nejen voliči. Když našim lidem ze STAN řeknete třeba v Olomouci, že by s tamní olomouckou ODS měli nějak spolupracovat, tak je to pro ně strašná představa. Tohle tam všechno na nás číhá.

To je právě úskalí, které tu aktivitu dost zpochybňuje. Nejen ve stranách, ale jak přesvědčit voliče, který by rád volil STAN, možná topku, aby zároveň s ní volil i ODS? Jste rozdílní a vaši voliči se proti sobě vzájemně vymezují.
Jasně, to je pravda. Proto jsem na schůzkách se všemi předsedy říkal – pojďme se neukvapovat, ale pojďme se už teď bavit o tom, co jsou programové průniky, a pojďme se o tom bavit úplně vážně. Co se pokusíme prosadit z opozice, nad čím si naše týmy a specialisté sednou a my se shodneme. A na čem lidi přesvědčíme, že jsme schopni dohromady něco prosadit a prezentovat programově do budoucna.

Sám jste v Kolíně nastoupil na radnici na základě vymezení proti ODS ve volbách. Jak na tohle vymezování mají najednou voliči zapomenout? Vždyť reprezentujete – namátkou třeba v pohledu na EU nebo v postoji k uprchlictví – různé hodnotové proudy.
Ano. Ale po volbách přece nevznikne v rámci toho spojení žádný jeden megaposlanecký klub nás všech, budou existovat samostatné poslanecké kluby se svými programovými akcenty. Je jasné, že neshody mezi námi po volbách budou, mezi námi a lidovci a mezi námi a ODS, to nikdo nepopírá. Stejně se ale přece budeme spolu bavit o povolební koalici, i když budeme kandidovat každý zvlášť – ten argument jsem dával třeba Pirátům, kteří jediní spojení nezvažují a chtějí jít zvlášť – a ty názorové nárazy stejně přijdou. A buď přijdou už před volbami, nebo docela určitě po nich, když budeme hledat cestu k povolební koalici.

Jak se dá jednoduše vysvětlit voličům, aby popřeli sebe a hodili to uskupení, které v sobě nese i stranu, již považují za špatnou?
Protože nad tím vším je ta myšlenka, že tady může vzniknout vláda, která by voličům STAN, ODS, lidovců i TOP 09, a vlastně i voličům Pirátů, kdyby se přidali, mohla vadit méně než ta současná Andreje Babiše. A s větší nadějí Babiše porazit, když se spojíme. Jde o to dát zemi jiný směr, než má dosud s vládou Andreje Babiše. A i kdyby potom nevznikl ten velký blok, tak můžou vzniknout, právě na základě toho, že spolu budeme diskutovat a rozebírat ty jednotlivé možnosti, nějaká jiná dílčí spojenectví. Budeme si to samozřejmě nechávat měřit v rámci nějakých výzkumů.

Podle výzkumů dělaných samostatně na strany by ANO vyhrálo, druzí by byli Piráti a třetí ODS – mezi nimi je to těsné. Že byste mohli se spojenými stranami Babiše porazit, to vám vyšlo z nějakého vašeho výzkumu?
Ten jsme si zatím nezaplatili. Zatím jsou to jen matematické odhady. Z toho vyplynulo, že bychom jako celek mohli zvítězit, že to vypadá dobře. A kdyby do toho šli i Piráti, tak ještě lépe. K těm máme taky ve STAN v mnohých tématech nejblíž. A když vám to řeknu úplně na rovinu, tohle může být harakiri a nás jako STAN to může stát život, protože si lidé řeknou: „Starostové se spojili s ODS, budeme místo nich volit Piráty.“ Ale mně stejně připadá, že to nějaký smysl prostě dává, protože nechci, aby tam Babiš byl dál. Už jsem slyšel, že celé to spojování chceme proto, abychom se dostali do sněmovny, abychom se zachránili. Ale my bychom jako STAN měli samozřejmě úspěch v podobě víc mandátů pomocí sobeckého, dobrého zaplaceného marketingu, cílícího na osm a půl procenta v nějaké dobré agentuře, na kterou seženeme peníze. A ona by nám tu kampaň jela, my s kolegou Janem Farským například se docela „ksichtit“ umíme a ono by to prostě ten efekt mělo. Spojování je pro nás – pro STAN – větší nejistota a může to být i oběť.

A takhle to teď vysvětlujete i ve své straně?
Jenže my víme, nebo já jsem o tom přesvědčen, že našich osm a půl procenta je fakt na nic, takhle samo o sobě, pokud se nespojíme s jasnou myšlenkou, že tahle země nemá mít v čele Andreje Babiše, protože to pro ni není dobré.

Vycházíte z přesvědčení, že rozhodující část země je natolik naladěna proti Andreji Babišovi, který mimochodem podle průzkumů vede, že by uvítala nebo aspoň akceptovala účelové antibabišovské spojení stran. Ale plná Letná není rozhodující část, nepodceňujete pevné okouzlení země premiérem?
S jednou věcí se nic dělat nedá, a to je ta, že Andrej Babiš vládne v objektivním období konjunktury. To mu neuvěřitelně přeje, protože on si vlastně všechny ty věci, jak z rozpočtu uplatit nejrůznější vrstvy obyvatelstva, jednoduše může dovolit. V tomhle má ohromné štěstí. Druhá věc je jeho geniální marketing, vlastnictví mediálního domu, možnost lidi oslovovat napřímo. Ale na druhou stranu on opravdu vládne blbě. Je to vláda prázdná, bez přesahu, bez vize, to už je dnes úplně jasné.

Když se projedete zemí, lidé takové nuance jako „přesah“ a „vize“ často vůbec nevnímají. Jak jim chcete své poznání o Andreji Babišovi doručit?
Jediná cesta je za lidmi jezdit, opravdu za nimi jezdit, stejně jako to dělá Andrej Babiš. Prostě se objevovat všude, kde je to jenom možné, s lidmi se bavit, pokoušet se jim dávat nějaké svoje texty, já jsem teď začal vydávat newslettery, byť jsem samozřejmě zatím v bublině spíše nějakých svých příznivců, ale zkouším to prolomit. Jezdím teď celé léto po zemi, jednak za našimi lidmi ze STAN, ale hlavně chodím do hospod za lidmi, na akce. O víkendu jsem byl ve Zlínském kraji, teď mě čeká Kutná Hora, pak Domažlice a Plzeňský kraj a Jihočeský kraj. Je potřeba za lidmi chodit a klidně si nechat vynadat. A nečekat, že to začne fungovat hned. Mě zná podle jména padesát procent občanů a na ulici mě lidé nepoznávají. Babiše znají všichni a okamžitě za ním jdou. Takže člověk nesmí být zklamaný z toho, že v té hospodě sedí třeba osm lidí. My máme navíc obrovskou výhodu, že pro komunikaci můžeme využívat i naše starosty, protože těm lidé lokálně věří.
 
Co lidem říkáte o svém poznání Andreje Babiše?
Úplně jednoduché poznání je, že Andrej Babiš je falešný člověk, kterému celý život šlo jenom o to, aby se měl dobře. Před revolucí byl komunista-udavač, v devadesátých letech podivně privatizoval a vlastně reprezentuje všechno, na co většina lidí během svého života nadávala. V osmdesátkách nadávali na konjunkturní komouše a udavače, v devadesátkách nadávali na ty, kdo něco rozkradli nebo přišli divně k majetku. A vládne blbě.
 
Co konkrétně dělá ve vládě špatně?
Všechno dělá blbě. Protože má – a teď řeknu věc, kterou ode mě asi nikdo nečeká – dobrého ministra školství. Školství je moje velké téma. Ale on svého ministra Roberta Plagu vůbec neposlouchá a vůbec mu nerozumí. Přitom školství je přesně to, co se má hlavně změnit. Andrej Babiš ale vidí školství tak, že rok co rok nastoupí prvňáci do školy, rok co rok vystoupí deváťáci, někdo udělá maturitu a on přidal učitelům, tak si odškrtnul fajfku „školství vyřešeno“. A vůbec nerozumí, že mu pan ministr Plaga říká něco o nutných změnách struktury školství, které musí být konkurenceschopné. Že je třeba učit děti víc přemýšlet v souvislostech, ověřovat informace. On nemá žádný přesah.
 
Celý rozhovor si můžete přečíst na Respekt.cz
 

Autor: Ivana Svobodová, Respekt