Hlavní stránka Info a média Výstupy z médií Vít Rakušan: Babišův tlak na Murína vzbuzuje nepříjemné pocity a pachuť

Vít Rakušan: Babišův tlak na Murína vzbuzuje nepříjemné pocity a pachuť

16. 3. 2018

Ve čtvrtek dopoledne projednával sněmovní bezpečnostní výbor možné odvolání šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína. 

Vít Rakušan: Babišův tlak na Murína vzbuzuje nepříjemné pocity a pachuť

Vít Rakušan: Babišův tlak na Murína vzbuzuje nepříjemné pocity a pachuť

Přeje si ho Andrej Babiš, který výboru přišel vysvětlit své důvody. Po nestandardním začátku jednání ho však Jana Černochová a Pavel Žáček z ODS opustili, společně s nimi odešel i místopředseda STAN Vít Rakušan. Ten deníku FORUM 24 vysvětlil, co se na výboru dělo, zda může Babiš takto snadno šéfa GIBS odstavit z funkce, nebo zda už nastal útok premiéra v demisi na ovládnutí policie.

Pane místopředsedo, jednání bezpečnostního výboru o panu Murínovi bylo dramatické, v jednu chvíli jste s kolegy z ODS dokonce opustil jednání, co se přihodilo?

My jsme odešli ve chvíli, kdy Andrej Babiš začal číst z dokumentu, o kterém jsme neměli žádnou legislativní jistotu, jestli je určen k veřejnému projednávání a jestli se čtení tohoto dokumentu nedotýká osobnostních práv lidí v něm zmíněných. Řekli jsme, že u tohoto nebudeme.

Schůze snad neměla jasně daný program?

Andrej Babiš začal číst ještě předtím, než se hlasovalo o tom, zda jednání bude otevřené veřejnosti, nebo uzavřené. On v podstatě začal vést výbor pro bezpečnost. Ten poté rozhodl, že jednání bude veřejné, což se později změnilo. Ukázalo se to, na co jsme s kolegy Černochovou a Žáčkem upozorňovali, že státní zástupci, kteří byli zbaveni mlčenlivost, rozhodně budou vyžadovat, aby jednání bylo uzavřené. To se stalo a na jejich žádost bylo jednání uzavřeno. V ten moment jsme se vrátili, protože jsme neměli pocit, že by probíhalo něco, co by mohlo být právně napadnutelné.

Pan premiér Babiš po svém výstupu ve výboru oznámil, že pana Murína zprostí služby. To je možné, bez dalšího projednávání?

Z mého pohledu to premiér takto jednoduše udělat nemůže, protože je zákonem daný přesný postup, jak by se to mělo stát. Já si myslím, že je riskantní, pokud Andrej Babiš řekl, že chce odvolat pana Murína a my jsme hlasovali o usnesení, kdy říkáme, že bereme celý průběh jednání na vědomí. Asi pět poslanců tak hlasovalo proti přijatému usnesení, které ale nakonec bylo přijato.

Máme trochu obavu, aby to usnesení nebylo posléze zneužito ke sdělení, že bezpečnostní výbor danou záležitost projednal.

Pan Babiš bude hrát takovou hru, že my tady děláme advokáta někomu, kdo za sebou má mnohá pochybení. Tady říkám velmi důrazně ne. Já nedělám advokáta panu Murínovi, já dělám advokáta standardním demokratickým postupům a nezávislosti instituce jako takové.

Jak byste tedy jeho případné chyby řešil?

Pokud by se ukázalo, že se pan Murín skutečně nějakých pochybení dopustil, tak máme přeci i orgány ve sněmovně. Máme tady komisi pro kontrolu GIBS, bezpečnostní výbor, rozpočtový výbor, který by se mohl zabývat nějakými rozpočtovými pochybeními. Ten proces byl ale spuštěn tak, že pan premiér Babiš od začátku tlačí na pana Murína, aby z té funkce odstoupil. Přitom sám důvěru poslanecké sněmovny nemá a neprojednal tu věc na té platformě, na jaké být projednána měla, to znamená, třeba na komisi pro kontrolu GIBS.

Nedochází již k nebezpečnému přebírání moci nad policií Andrejem Babišem?

Já si myslím, že zatím ne, ale ve chvíli, kdy trestně stíhaný premiér bez důvěry útočí na největšího „kontrolora“ policie, tak to může zavdávat příčiny k nějakým nepříjemným pocitům a pachuti na jazyku. Na druhou stranu se zase ukazuje, že demokratické orgány fungují a diskuze se rozvířila.

Co mělo být, podle vás, jinak?

Proces byl započat nejnešťastnějším způsobem, a to nějakým rozhovorem mezi čtyřma očima mezi premiérem a panem Murínem, kdy na něj byl činěn nějaký nátlak. Takhle se prostě nejedná. Pokud má premiér výhrady, mají to projednat orgány, k tomu stanovené ve sněmovně a ne začít tím, že na někoho začnu tlačit.

Mají však demokratické strany nějakou sílu proti hlasovací mašinerii ANO, KSČM a SPD?

My jsme se dneska snažili udělat maximum možného, aby se otevřela diskuze, vše bylo nasvíceno a o všem se jasně hovořilo. Ale šance proti nějaké hlasovací většině úplně není. Musí to projít alespoň tou procedurou a ještě jednou nějakou řádnou diskuzí. To znamená, že pokud něco takového schválí vláda, tak poté to na její návrh musí být projednáno v bezpečnostním výboru, takže se diskuze otevře ještě jednou. Ale ty počty nám spíš napovídají, že příliš toho na prosazení nebude.

Ve čtvrtek také došlo ke schůzkám ANO se zástupci komunistů a okamurovců, která napovídají, že se domluvili na možné spolupráci, jak to vnímá STAN?

My jsme to očekávali a myslíme si, že tohle je nejvražednější možná kombinace, která může být. Je to koktejl hnutí ANO, které nemá žádné ideové zakotvení a dvou extremistických stran.

Celý rozhovor vyšel na serveru Forum24.cz.

Autor: Forum24.cz