Hlavní stránka Info a média Výstupy z médií Věslav Michalik: U voleb pozor na lži o Pirátech a STAN

Věslav Michalik: U voleb pozor na lži o Pirátech a STAN

28. 5. 2021

Ekonom Lukáš Kovanda v komentáři s názvem „U voleb pozor na úspory“ (MF DNES, 22. 5.) konstatuje, že přístup koalice Pirátů a STAN je v ekonomické oblasti docela realistický. V tom s ním zcela souhlasím. Zároveň se však uchyluje ke lživému tvrzení, že tato koalice „zatajuje občanům, že jim za účelem splácení státního dluhu zdaní celoživotní úspory“.

Věslav Michalik: U voleb pozor na lži o Pirátech a STAN

Věslav Michalik: U voleb pozor na lži o Pirátech a STAN

Neznám jeho politickou motivaci, proč se ve svém článku uchyluje k očividné lži. Chápal bych to, kdyby byl politikem. Nechápu to, když to udělá mediálně známý ekonom. Dále proto uvádím argumenty prokazující nepravdy a manipulace pana Kovandy.
1/ Daň je povinná platba uložená zákonem, která je příjmem veřejných rozpočtů. Daň z úspor v programu koalice Pirátů a STAN není, nikdy nebyla a nikdy nebude, protože to je hloupost. Tuto skutečnost lze snadno ověřit nahlédnutím do našeho programu na webu piratiastarostove.cz.
2/ Pokud Česko vstoupí do Evropského mechanismu směnných kurzů (ERM II), jak navrhuje náš program, dojde k dramatickému snížení úroků placených každoročně věřitelům českého státu (odhadujeme až o 50 miliard každý rok, což je cena výstavby 300 km nových dálnic, nebo suma, která by stačila na důchodovou reformu). Pan Kovanda lidi záměrně straší, že pokud stát díky vstupu do ERM II ušetří tyto astronomické částky, budou oni mít v bance nižší úrok na úložkách. Ano, v eurozóně jsou nižší úroky, ale pan Kovanda zapomíná říci, že v zemích eurozóny je také významně nižší inflace.
K čemu jsou lidem vyšší úroky, když jim úspory znehodnocuje inflace? Inflace v ČR je nyní přes tři procenta. Úroky z úspor jsou nyní v ČR významně nižší než inflace, v některých bankách dokonce záporné. A to ještě nejsme ani v eurozóně, ani v ERM II.
3/ Podle pana Kovandy bude mít Česko v případě vstupu do ERM II zajisté záporné úroky. Ale úrokovou sazbu bude i po vstupu do ERM II stanovovat Česká národní banka, stejně jako to dělá dnes. ČNB je zcela nezávislá na vládě a výší úrokových sazeb sleduje především míru inflace. Takže záleží jen na ČNB a bankách, jaké budou v Česku úrokové sazby na úložkách občanů.
Shrnuto a podtrženo: velká část komentáře, který publikoval Lukáš Kovanda a nyní se šíří po sociálních sítích, je záměrnou manipulací české veřejnosti s jediným cílem – viditelně poškodit koalici Pirátů a Starostů před nadcházejícími volbami.

Autor: Věslav Michalik pro MF Dnes