Hlavní stránka Info a média Výstupy z médií Tomáš Dubský: Práci v zemědělství nelze brát jako běžné chození do zaměstnání, člověk k tomu musí mít vztah

Tomáš Dubský: Práci v zemědělství nelze brát jako běžné chození do zaměstnání, člověk k tomu musí mít vztah

11. 4. 2022

Rozhovor s místopředsedou zemědělského výboru Tomášem Dubským nejen o významu zemědělství, ale také o životě na venkově nebo důležitosti lokálních potravin. 

Tomáš Dubský: Práci v zemědělství nelze brát jako běžné chození do zaměstnání, člověk k tomu musí mít vztah

Tomáš Dubský: Práci v zemědělství nelze brát jako běžné chození do zaměstnání, člověk k tomu musí mít vztah

1. Co je dle Vás hlavním cílem práce zemědělce v dnešní době? Považujete národní zemědělství za obor pro národní hospodářství významný i v dnešním globálním světě?
Zemědělství vnímám jako obor, který má velký a často opomíjený dopad na celou naši společnost. Hlavním cílem určitě musí být zajišťování kvalitních potravin, ať už přímých nebo vstupních surovin. Nicméně stále více vidíme i nutnost aktivního přístupu k životnímu prostředí a zde spatřuji nezastupitelnou roli zemědělství. Co se týče druhé části otázky, zde je nutná podpora našeho zemědělství v souladu s podmínkami společně schválenými Evropskou unií, které jsme členem.


2. Považujete zemědělství za atraktivní obor a jaký k němu máte vztah?
Ano, zemědělství považuji za atraktivní obor s velkou budoucností. Život na venkově bude stále atraktivnější především pro mladou generaci. Venkov nabízí celou řadu výhod, které si společnost bude stále více uvědomovat. Člověk k životu potřebuje životní prostor, a to právě venkov nabízí. Jako dlouholetý starosta malé obce vnímám nezastupitelnost zemědělského sektoru a jako důkaz mohu zmínit získání Oranžové stuhy v soutěži Vesnice roku Pardubického kraje 2013 za spolupráci obce se zemědělským sektorem.


3. Proč se podle Vás potýká s generačním problémem?
Osobně ve svém okolí nevnímám generační problém, a to jak u velkých, tak i malých zemědělců. Spíše se jedná o celkový nedostatek zaměstnanců, ale to je aktuální problém napříč všemi obory. V zemědělství spatřuji jednu zásadní odlišnost. Práci v tomto oboru nelze brát jako běžné chození do zaměstnání, ale člověk musí mít k této práci vztah. Tento obor nelze na víkend vypnout, pracuje se v každodenním a celoročním provozu, což si většina obyvatel vůbec neuvědomuje. Zemědělcům za toto patří velké poděkování.


4. Jak vnímáte práci a význam Agrární komory ČR?
Agrární komora je stanovena zákonem a její funkce je z tohoto hlediska nezastupitelná. Ve funkci starosty jsem její činnost velice intenzivně vnímal i v regionu. Zároveň mě velice mrzí, že se nedaří sjednotit všechny zemědělce a politikům předkládat jednotná vyjádření opřená o odborné podklady přijatelné pro všechny, a především výhodné pro naše občany.


5. Jak byste zhodnotil současnou situaci v zemědělství – nastavení Strategického plánu a Zelené dohody?
V posledních týdnech jsem se sešel s celou řadou zemědělců a vnímám názory na nově nastavené podmínky. Jsem rád, že o nich můžeme vzájemně diskutovat a diskuze bude probíhat i nadále. Jako poslanci hnutí STAN jsme iniciovali schůzky se zástupci organizací zastupujících zemědělce a budeme v této činnosti pokračovat. Byl bych rád, kdyby byly nové podmínky brány nikoliv jako „úděl“, ale jako „výzva“.


6. Můžou zemědělcům podle Vás pomoct i sami spotřebitelé?
Určitě mohou. Je potřeba pozitivně prezentovat místní produkty, nabízet spotřebitelům kvalitní regionální potraviny. Mělo by být společenským trendem vyhledávat místní produkty.


7. Co aktuálně řeší Zemědělský výbor PS v oblasti zemědělství?
Aktuálně řešíme rozpočet Ministerstva zemědělství.


8. Jaké jsou Vaše cíle a priority v práci místopředsedy Zem. výboru PS?
O účast v zemědělském výboru jsem měl zájem z několika důvodů. Dlouhodobě obhajuji život na venkově a zemědělství k němu neodmyslitelně patří. Z tohoto důvodu jsem i členem podvýborů pro Rozvoj venkova, Potravinářství a Pro ochranu přírody a krajiny. Z toho vyplývají i moje priority, a to nejenom v zemědělském výboru. Podpora venkova, zajištění základních služeb i v těch nejmenších obcích a v neposlední řadě i ochrana životního prostředí. Jsem přesvědčen, že všechny tyto oblasti lze provádět v symbióze s kladným dopadem na naše občany.


9. V jakém typu obchodů nakupujete nejčastěji?
Naše obec přímo provozuje dvě prodejny a obecní úřad, kde mám kancelář, sídlí přímo v jedné z nich. Z toho plyne i to, kde nakupuji. Nepopírám, že občas se zastavím i ve větším obchodě ve městě a v poslední době začínám vyhledávat i prodejce regionálních potravin, nejlépe přímo u výrobců. Zde chci vyzdvihnout nezastupitelnost prodejen v malých obcích, které prodávají především regionální produkty (pečivo, uzeniny, lahůdky atd.).


10. Řešíte původ surovin i v restauraci?
Přiznám se, že jsem takto o návštěvě restaurace doposud nepřemýšlel a děkuji za zajímavý pohled. Nicméně když o tom zpětně přemýšlím, tak při cestách po naší republice vyhledávám restaurace, kde se podávají místní speciality a ty zpravidla bývají z místních produktů.


11. Jste gurmán, a jaké je Vaše oblíbené jídlo?
V jídelníčku upřednostňuji kvalitu před kvantitou, ale nemám vyhraněný styl. Mám rád klasickou kuchyni i regionální speciality, jako je například čerstvý kuřecí stehenní steak se zeleninovým salátem s kozím sýrem.

 

Rozhovor vyšel ve Zpravodaji Regionální agrární komory Pardubického kraje