28. 3. 2023
Hlavní stránka Info a média Výstupy z médií Starosta David Šimek, který dezinfikuje od COVIDu
Starosta David Šimek, který dezinfikuje od COVIDu
25. 7. 2021
"Mám štěstí na lidi," říká starosta obce Příluky, která se nachází na Svitavsku. Nemá ani 200 obyvatel, ale čilým životem si nic nezadá s většími městy. A to díky energii starosty a lidí kolem něj, občanů i spolků. Jak tahle harmonie funguje, vypráví David Šimek v našem rozhovoru. Přímo to i souvisí s tím, proč se rozhodl ucházet v dresu hnutí STAN o hlasy voličů v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny v Pardubickém kraji. Dozvíte se také, jak pomáhá s bojem proti pandemii.

Starosta David Šimek, který dezinfikuje od COVIDu
Davide, jaký byl ten hlavní impuls k tomu, že ses rozhodl kandidovat do sněmovny?
Budoucnost zdravé společnosti v obcích i městech závisí na celkové spokojenosti obyvatel. K tomu musíme zachovat a podporovat investice do občanské vybavenosti a podporovat pospolitost, kulturní, sportovní a jiné aktivity, které fungují jako zdravý ventil společnosti. Stát by nám měl jít naproti, místo toho klade do cesty překážky jako například přebujelou byrokracii. Mým cílem je tyto překážky odstranit či najít cestu, jak je překonat.
Jak se ti zatím líbí spolupráce s Piráty?
Člověk, aby něco objevil, musí udělat krok do neznáma. I když v tomto případě zas tak neznámý nebyl. Sledoval jsem nově vznikající spolupráci Starostů a Pirátů v našem sousedním Olomouckém kraji, kde se vše krásně promítlo ve výsledku voleb do zastupitelstva kraje. V současné době jsem členem Koaliční rady v Pardubickém kraji a musím říct, že společná diskuze je velice konstruktivní. Za mě jednoznačná spokojenost. Už přes 10 let jsi ve vedení obce Příluka, nejprve jako místostarosta, teď už dva a půl roku jako starosta.
Kdybys měl bilancovat, tak co se vám povedlo?
Podařila se nám dotáhnout nebo alespoň posunout kupředu spousta společných projektů minulého a současného zastupitelstva. Opravili jsme chodníky, kompletně zrekonstruovali naši rybniční soustavu, po více než 30 letech jsme se stali vlastníky silnice do vedlejší obce a opravili ji, postavili jsme nové dětské hřiště a zrekonstruovali školku. Teď rekonstruujeme školní zahradu a budovu bývalého hostince a prodejny smíšeného zboží. Právě obchod tam plánujeme ještě letos vrátit. Ve druhé etapě chceme zbudovy vytvořit obecní dům sprostorným sálem a zázemím pro obecní úřad. Zkraje léta budeme schvalovat nový územní plán.
Už jsi mluvil o pospolitosti, která je pro venkov typická a ty na ni hodně dbáš. Jak se daří ji udržet v této uspěchané době?
U nás v Příluce máme velmi aktivní dobrovolné hasiče, kteří společně s obcí už asi 12 let provozují hospodu, pořádají kroužky pro děti a velmi úspěšně se účastní hasičských závodů. Je tu také Rybářský spolek Příluka, který pravidelně pořádá dětské rybářské soutěže a organizuje kroužky pro děti a dospělé. Co se týče sportu, už několik desítek let máme hokejový tým HC Příluka, který hraje v městské hokejové lize v Litomyšli. Bez spolupráce s těmito spolky bychom asi jen těžko uspořádali akce jako stavění a kácení máje, Přílucké stanování, rybí hody a další.
Takže platí klasické pravidlo, že „je to o lidech”?
Chápu, že pak člověka dokážou překážky od státu naštvat. Máme štěstí, že v naší obci je hodně aktivních občanů, díky kterým se daří překážky překonávat a vysoké cíle naplňovat. Velmi dobře také funguje meziobecní spolupráce, a to i na úrovni mikroregionu Maštale a mikroregionu Litomyšlsko. Ze strany státu jsou ale někdy překážky tak velké a často i nesmyslné, že bez pomoci úředníků a zastupitelů Pardubického kraje bychom jen těžko hledali cestu k řešení.
Světu už druhým rokem vládne koronavirus. Nebudeme plakat, jak je to hrozné, ale co tebe ta doba naučila?
Spíš mě utvrdila v tom, že jsem obklopen převážně lidmi, kteří neschovali hlavy do písku a nečekali na to, co přijde. Naopak jsme společně šli naproti novým řešením, abychom z této doby co nejrychleji vypluli s neponičeným stěžněm naši zastupitelské kocábky.
Když jsme u koronaviru… Povedlo se vám s kolegy vyvinout přístroj na dezinfekci prostor právě i od covidu. Jak se to celé seběhlo?
Asi jako každá obec jsme řešili, jak po uplynutí pandemie co nejrychleji otevřít třeba školku. Společně se zastupitelem Petrem Poslušným a jeho firmou Realtime TECHNOLOGIES s.r.o. jsme dali dohromady zařízení, které dokáže vydezinfikovat jakýkoliv prostor od COVID-19 s využitím „suché mlhy“. To jsme pak nabídli i starostům okolních obcí. Dezinfikovali jsme nejprve zdravotní střediska, domovy s pečovatelskou službou, obecní úřady a prodejny potravin, později kostely a teď jsme se vrhli na školky a školy. Děláme to jako veřejnou službu jen za cenu dezinfekce a malých režijních nákladů. Kromě Příluky jsme dezinfikovali také třeba v Proseči, Litomyšli, Slatiňanech, Praze nebo Ostravě.
Jak ten přístroj funguje?
Je to něco jako rozprašovač vytvářející mikroskopické kapky, které proniknou do každého rohu místnosti. Kapky jsou tak malé, že umožňují dezinfikovat prostředí, aniž by ho smáčely. Po aplikaci můžete místnost po 45 minutách plně využívat a pak je až tři týdny takzvaně virucidní. Musíte ji ale uklízet suchou cestou. Na této metodě oceňuji také rychlost aplikace, větší místnost zabere asi pět minut. Dezinfekci provádíme neustále a zde bych rád ještě jednou poděkoval za perfektní spolupráci Jiřímu Švecovi a Petru Poslušnému.
Autor: Tomáš Pergl