Hlavní stránka Info a média Výstupy z médií Sobotka získal podporu čtyři kandidátů, Hlavatý zatím jednoho

Sobotka získal podporu čtyři kandidátů, Hlavatý zatím jednoho

8. 1. 2018

Trutnov - Vrchlabského starostu Jana Sobotku (STAN), který v prvním kole doplňovacích voleb do Senátu na Trutnovsku získal nejvíce hlasů (33,5 pct) a s továrníkem Jiřím Hlavatým (za ANO) postoupil do druhého kola, podpořili už čtyři neúspěšní kandidáti. 

Foto: David Taneček, ČTK

Foto: David Taneček, ČTK

Hlavatému vyjádřila podporu zatím jen nezávislá kandidátka Terezie Holovská (0,7 pct). Kromě Kláry Sovová (NEI) a Jaroslava Dvorského (za Piráty), kteří získali dohromady přes 20 procent hlasů, a kandidátky ODA Blanky Horákové se ziskem dvou procent hlasů vyjádřil Sobotkovi podporu i místostarosta Úpice Karel Šklíba (5,7 pct). Šklíba kandidoval za ČSSD.

"Na okresní konferenci ČSSD jsem si nechal odsouhlasit, že podpořím pana starostu Sobotku," řekl dnes ČTK Šklíba. Na dotaz jestli se tím zařazuje do středopravé fronty proti Hlavatému, který kandidoval za ANO, odpověděl: "Určitě ne. Pan starosta Sobotka má velké zkušenosti s rešením problematiky jednotlivých měst a obcí, protože několik volebních období je starostou Vrchlabí. Proto si myslíme, že je nejvhodnější kandidát, který by nám mohl pomoci." Sobotka od počátku kandiduje s podporou TOP 09, ODS a KDU-ČSL.

Nezávislá Terezie Holovská, kterou městský úřad v Trutnově původně odmítl zaregistrovat s odůvodněním, že nesplnila náležitosti nutné k registraci, dnes v tiskovém prohlášení podpořila Hlavatého. Hradecký krajský soud, kam Holovská poslala proti postupu trutnovského úřadu stížnost, dospěl k závěru, že podmínku nejméně 1000 podpisů splnila. Uložil proto trutnovskému městskému úřadu, aby ji pro volby zaregistroval. "... I když se o Jiřím Hlavatém leccos šušká, dokázal v životě uživit nejen sám sebe, ale i několik tisíc zaměstnanců. Zato Jan Sobotka se už dvacet let nechá vydržovat daňovým poplatníkem...," uvedla v prohlášení Holovská, která má k průběhu voleb řadu výhrad. Tvrdí například, že někteří protikandidáti vedli vůči ní pomlouvačnou kampaň. Z devíti kandidátů skončila poslední, získala jen 149 hlasů.

Kandidátka KSČM s podporou Strany přátel občanů Iva Řezníčková (nestr.), která dostala 7,1 procenta hlasů, ČTK dnes řekla, že o podpoře nikoho z postupujících neuvažuje. "Necháme to na zvážení voličů," řekla Řezníčková.

V doplňovacích volbách do Senátu na Trutnovsku a v několika obcích Náchodska se utkalo devět kandidátů. Volby se konaly kvůli Hlavatému, který byl v říjnu díky preferenčním hlasům zvolen do Sněmovny, a mandát senátora mu proto automaticky zanikl. Hlavatý pak oznámil, že o křeslo senátora bude usilovat znovu a poslaneckého mandátu se vzdal. Sobotka, který kandidoval za STAN s podporou ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, získal 7615 hlasů, tedy 33,5 procenta hlasů a kandidát ANO Jiří Hlavatý obdržel 5728 hlasů, to je 25,2 procenta. Rozhodlo o tom 22.718 platných hlasů. Volební účast byla nízká, ze 110.000 oprávněných voličů přišlo 22,9 procenta. Ve druhém kole, které je naplánované na 12. a 13. ledna, by se mělo zúčastnit podstatně více lidí, protože se konají souběžně s prezidentskými, při kterých se očekává účast přes 50 procent.

Autor: ČTK


Mohlo by vás také zajímat

Senátorem na Trutnovsku bude Jan Sobotka za STAN

Mohlo by vás také zajímat

Senátorem na Trutnovsku bude Jan Sobotka za STAN