Hlavní stránka Info a média Výstupy z médií Plamínková: Úpravna vody Želivka potřebuje modernizaci

Plamínková: Úpravna vody Želivka potřebuje modernizaci

13. 6. 2016

Úpravna vody Želivka nezvládá likvidovat některé chemikálie a bude potřeba její modernizace. Její cena se odhaduje na 1,24 miliardy korun. ČTK o tom informovala pražská radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (Trojkoalice/STAN).
Plamínková: Úpravna vody Želivka potřebuje modernizaci

Plamínková: Úpravna vody Želivka potřebuje modernizaci

Současná technologie úpravy vody podle radní po většinu roku vyhovuje požadavkům na kvalitu pitné vody. Nedokáže ale účinně zachytit a zpracovat některé škodlivé chemické látky, třeba pesticidy ze zemědělské produkce, které jsou ve vodní nádrži obsažené. Vodu z Želivky navíc odebírají i Středočeši a lidé na Vysočině.
 
Z technické studie vyplynulo několik možných způsobů modernizace čistírny. Ve všech případech jde čištění skrze aktivní uhlí. Ve hře pak je buď výstavba haly o rozměrech asi jednoho hektaru, nebo úprava hal dosavadních. Odborná analýza doporučila nejnákladnější z variant, tedy stavbu nové haly za 1,24 miliardy korun.
 
Praha doufá, že se tyto náklady neodrazí na růstu ceny vody. Vedení města vyjednává o částce za pronájem vodohospodářských sítí s provozovatelem, firmou Veolia. Ta v současnosti platí ročně zhruba dvě miliardy korun, podle některých informací město žádá navýšení o zhruba 400 miliónů. A právě výsledek jednání s Veolií bude mít podle radní vliv na cenu vody v metropoli. „Doufám, že se nám podaří dohodnout více peněz z podnájmu tak, aby další zdražení nebylo nutné,“ řekla Plamínková.
 
Cena vodného a stočného letos v Praze rostla hned dvakrát. Na začátku roku stoupla o inflaci na 79 korun za metr krychlový. Další navýšení na 85,18 koruny za metr krychlový schválili radní v březnu.
 
Ve středních Čechách je cena obdobná. Stejně jako Praha z Želivky napájený Mníšek pod Brdy platí dokonce více než Pražané, a to téměř 89 korun za kubík, ještě více platí obyvatelé Kladna i Mělníka, kde vodné a stočné dosahuje téměř 93 korun, v Mladé Boleslavi se platí přes 90 korun a v některých obcích kolem Prahy dosahuje cena vody i 110 korun za kubík. Naopak například v Příbrami je cena vody 75 korun, v Říčanech 83 korun.
 
Radek Plavecký, Právo, 11.6.2016

Autor: Radek Plavecký, Právo