Hlavní stránka Info a média Výstupy z médií Petr Letocha: Pohneme s digitalizací našeho státu. Základem je nahradit drahá řešení jednoduššími

Petr Letocha: Pohneme s digitalizací našeho státu. Základem je nahradit drahá řešení jednoduššími

24. 5. 2021

Rozhovor s lídrem Starostů a nezávislých v Moravskoslezském kraji a expertem na e-government o tom, jak po volbách chtějí Piráti a Starostové digitalizovat veřejnou správu v České republice.

Petr Letocha: Pohneme s digitalizací našeho státu. Základem je nahradit drahá řešení jednoduššími

Petr Letocha: Pohneme s digitalizací našeho státu. Základem je nahradit drahá řešení jednoduššími

Digitalizace státu je oblíbené téma volebních kampaní, po volbách to ale vázne. Jak to konečně doopravdy rozhýbat a změnit?

Základem je, aby se do vedení dotčených resortů dostali lidé, kteří tomuto tématu skutečně rozumí a je jím vlastní. Jednoduše se totiž slibuje to, co chtějí lidé slyšet, ale chuť a snahu něco změnit má jen ten, kdo to myslí vážně. Koalice Pirátů a Starostů je známá tím, že má řadu odborníků v této oblasti, kteří jsou odhodláni s digitalizací konečně pohnout. 

Stát má spoustu systémů, které spolu nekomunikují, jsou tam komplikované smluvní vztahy, které se táhnou z minulosti. Jak z toho ven? Jak všechno zjednodušit, propojit, udělat opensource?

Open source je většinou software, který mohou programátoři podle vlastní potřeby upravovat. Lepší možností je používání tzv. Open protokolu, kde se data nevážou na software jednotlivých úřadů, ale jsou ve formátu, se kterým je možné dále jednoduše a bezpečně pracovat. Tímto je nutné postupně nahrazovat nekompatibilní a drahá softwarová řešení.

Jak to udělat, aby pro stát chtěli pracovat drazí IT odborníci?

Kvalita je v tomto oboru opravu otázkou ceny. Proto je třeba ve veřejných výběrových řízeních v IT zakázkách dávat důraz na kvalitní zadání a spravedlivá hodnotící kritéria, což nám zákon částečně i umožňuje, a dávat přednost již zmíněnému open protokolu, případně open source řešením. 

Jaký IT projekt pro občany je podle vás potřeba co nejdříve rozjet?

Spíše než pracovat na něčem od nuly je třeba zdokonalit a hlavně zpropagovat již částečně funkční projekty. Například Portál občana je v funkční projekt, který už dnes umí řadu užitečných věcí. Lidé o nich ale téměř netuší. 

Byla by vaše strana pro to, aby bylo možné ve volbách a referendech hlasovat on-line? Možnosti zabezpečení jsou už na vysoké úrovni. 

Hlasování přes internet je naše téma. V příštím volebním období bychom proto rádi začali o potřebných změnách otevřeně diskutovat a začali pracovat na legislativním znění úpravy volebního zákona. Musí to jít ruku v ruce s komplexním bezpečnostním řešením, které je třeba řádně otestovat a připravit na volby skutečné. Chápeme, že digitalizace nemusí vyhovovat každému, proto je našim základním principem, aby měli občané i nadále možnost tradiční volby prostřednictvím papírových volebních lístků. 

Autor: Filip Reinöhl


Mohlo by vás také zajímat

Věslav Michalik: U voleb pozor na lži o Pirátech a STAN

Mohlo by vás také zajímat

Věslav Michalik: U voleb pozor na lži o Pirátech a STAN