Hlavní stránka Info a média Výstupy z médií Loterijní zákon nás připravil o miliardy, říkají starostové obcí

Loterijní zákon nás připravil o miliardy, říkají starostové obcí

16. 11. 2011

Prostějovsko - „Kasino je pro lidi, kteří mají rádi hru a zábavu. Je na každém, zda u nás chce utrácet peníze,“ říká krupiérka z prostějovského kasina, které vydělává jen pár desítek metrů od prostějovské radnice. „To, že se kvůli hráčství rozpadají manželství, je jen na posouzení lidí, kterých se to týká,“ míní mladá žena.

 

Většina poslanců odhlasovala minulý týden takzvaný loterijní zákon. Gamblerů se zvlášť nedotkne. Jeho platnost zato pocítí obecní pokladny. Na rozdíl od původního návrhu totiž snižuje o čtvrtinu odvody internetovým loterijním a kurzovním společnostem a zmenšuje také platby za provoz videoloterijních terminálů. Ponechává přitom třetinu peněz loteriím. 
Poslanci samosprávám nedůvěřují. Hazardníkům naopak ano. Tak vnímají schválení loterijního zákona špičky obcí z Prostějovska, které reprezentují politická uskupení TOP 09 a Starostové. „Obce a města byly rozhodnutím poslanců ze všech parlamentních stran kromě TOP 09 a Starostů připraveny o tři miliardy korun. Veřejné prostředky byly i nadále ponechány v rukou loterijních společností,“ uvádí dokument, pod nějž se podepsala například starostka Držovic Blanka Kolečkářová (Starostové a nezávislí). 
 
Kolečkářová připomíná, že příjem Držovic z hazardu není nijak vysoký. „Zákon poškodí města nad patnáct tisíc obyvatel. Svým podpisem jsem s nimi vyjádřila solidaritu,“ vysvětlila.
Pro přijetí loterijního zákona hlasoval i prostějovský poslanec Pavel Holík (ČSSD), Radim Fiala (ODS) byl v době tisknutí tlačítek nepřihlášen. „Proti hlasovala Jitka Chalánková z TOP 09,“ konstatovala Kolečkářová. Pavel Holík vysvětlení ohledně svého hlasování včera neposkytl. „Omlouvám se, jsem na schůzi. Zkuste zavolat zítra,“ řekl do sluchátka. 
V Prostějově funguje asi sedmdesát heren. Pro městkou pokladnu představují příjem od tří do pěti milionů za rok. „Tyto peníze bychom raději oželeli,“ vyjádřil se před časem prostějovský radní a náměstek hejtmana Olomouckého kraje Alois Mačák. 
Možnost, že město vydá vyhlášku, která by hazardu stanovila pravidla hry, však zároveň zpochybnil. „Obcím, které k tomuto kroku přistoupily, to přineslo problémy například se vznikem „černých“ heren,“ argumentoval Mačák. 
Počet heren považují za neúměrně vysoký zástupci sedmi prostějovských křesťanských církví, kteří se minulý rok obrátili v otevřeném dopise na politiky a vyzývají k jejich omezení.

Autor: Prostějovský týden