Hlavní stránka Info a média Výstupy z médií Lidové noviny: Za svou dvojku vděčí STAN Rathovi

Lidové noviny: Za svou dvojku vděčí STAN Rathovi

18. 4. 2017

Psal se rok 2009 a v jedné z kolínských kaváren dva kamarádi spílali tehdejšímu vedení kolínské radnice. Místostarostou byl Roman Pekárek z ODS, později odsouzený k pěti letům vězení za korupci. Nad kávou ho kritizovali středoškolský učitel Vít Rakušan a předseda sdružení, které pomáhá postiženým, Michal Najbrt. Tak vznikla Změna pro Kolín. Hnutí, které o rok později vyhrálo s 23 procenty hlasů volby. Z Rakušana se stal starosta, zanedlouho i korunní princ hnutí STAN. Ještě předtím si však na začátku politické kariéry střihl jednání s hejtmanem za ČSSD Davidem Rathem.

Vít Rakušan

Vít Rakušan

„Přijel tehdy do Kolína vyjednávat koalici, což bylo poměrně zvláštní. Místo toho, abychom si sedli s lokálními sociálními demokraty, seděli jsme s hejtmanem. Byl jsem bez jakékoliv politické zkušenosti, ale asi po třech minutách, co David Rath usedl na židli proti mně, jsem mu řekl, že jestli chtějí spolupracovat s komunisty, tak my v žádném případě ne, a doporučil jsem mu, ať si tu kávu ani neobjednává,“ vzpomíná Rakušan na svoje politické začátky.

Většina lidí by ho na to netipovala, ale od té doby má pověst ostrého vyjednavače. „Na nic si nehraje a říká věci přímo a na rovinu. Někteří lidé to samozřejmě těžce nesou,“ potvrzuje předseda STAN Petr Gazdík. Ostatně nelze si nevšimnout, že odpovědím na některé citlivé otázky se Gazdík snaží vyhnout, zatímco jeho první zástupce do televizních kamer nekompromisně říká, že jedničku v Praze by v nadcházejících volbách mělo postavit hnutí STAN. Za Ratha byl na Kolín uvalen „krajský interdikt“ Byl to nakonec David Rath, kdo předznamenal, že Rakušan zamíří výš. Vztahy Kolína se Středočeským krajem nebyly ideální. I proto v roce 2012 starosta Kolína přijal nabídku kandidovat za STAN do krajského zastupitelstva.

„Až do Rathova zatčení se Kolín prokazatelně dostal do absolutního krajského interdiktu, do města nešly žádné finanční prostředky, dotace. Krajský úřad nám odmítl podepsat nově zvolenou tajemnici, takže mě hejtman donutil k tomu, že jsem půl roku vykonával funkci starosty i tajemníka. David Rath mi tehdy vzkázal, že není strojem na podpisy, a že jestli podepisuji všechno, brzo skončím ve vězení,“ vypráví starosta, který díky preferenčním hlasům z jedenáctého místa krajské kandidátky poskočil až na druhé a usedl v zastupitelstvu v opozici.

Vztahy s Rathem a lidmi okolo něj nakonec ovlivnily i vyjednávání koalice po loňských krajských volbách, kde Starostové skončili na druhém místě. Rakušanovi se po jeho zkušenostech se sociální demokracií prostě nechtělo jít do spolku. K ČSSD měl přitom blízko, jeho otec za stranu kandidoval do Senátu a několik let pak byl i jeho místopředsedou. S politikou se kamarádil i dědeček, který se angažoval na lokální úrovni za první republiky.

Lokální politika sedí nejvíc i Rakušanovi. Pozici starosty před třemi lety obhájil. Suverénně. Změna pro Kolín získala 64 procent hlasů. Úspěšný byl i v krajských volbách, kde hnutí STAN dosáhlo jednoho ze svých nejlepších výsledků. Ve Středočeském kraji skončili druzí Starostové i Rakušan: stal se prvním náměstkem hejtmanky. Teď pomýšlí na sněmovnu, kam ho hnutí vyšle ze středních Čech. Pokud uspěje, jedné ze svých pozic se chce vzdát.

A není těžké hádat, která by to byla. O Kolínu Rakušan mluví jako o srdeční záležitosti, jako o místě, kde má zabydlenou kancelář a vidí za sebou výsledky. Což pro krajskou radnici neplatí.

Zdroje LN přiznávají, že Rakušanovi kraj nesedl a práce ho příliš nebaví. Výsledky přichází ve větším molochu, než je kolínská radnice, pomaleji, z čehož je frustrovaný, a to se pak odráží i na práci. Němčinu a dějepis už budou učit jiní Kvůli krajské radnici se nicméně rozhodl opustit kutnohorské Gymnázium Jiřího Ortena. Škola, kde učil od roku 2001, se se dvěma politickými funkcemi podle něj stíhat nedá. Na konci dubna tak odvede svoji poslední třídu k maturitě. Němčinu a dějepis zanechá jiným. „Je to pro nás ztráta. Poslední čtyři roky učil také politologii. Seminář pro studenty posledního ročníku jsme mu dali i z toho důvodu, že aktivně působí v politice. Byla to věc, která sedla jak jemu, tak i studentům. Nicméně si myslím, že na jeho schopnosti je škola příliš těsná. Teď udělá užitečnější práci a pokryje větší vrstvu populace v politice,“ míní ředitel gymnázia Vladislav Slavíček. Na otázku, zda neměl obavu, že by si mohl politik dělat v hodinách volební agitku, odpovídá záporně. Ostatně i Rakušan pyšně říká, že mu jednou studenti řekli, že na to, aby znali jeho názor, si museli zapnout televizi.

Na mladé bude pravděpodobně cílit také ve volbách. Podporovatele má i mezi svými bývalými studenty. A to přesto, že učitelem byl podobným jako vyjednavačem – přísným. „Opisovat jsem nenechával. Ale vyhlašoval jsem opisovací tahákové amnestie. Na deset sekund jsem se otočil čelem k tabuli a řekl jsem: Co máte, smažte, zahoďte, pokud něco objevím, okamžitě dávám nedostatečně. Vždycky jsem pak slyšel, jak šustí a drhnou lavici,“ vypráví.

Autor: Eliška Nová  |  Zdroj: Lidové noviny