Hlavní stránka Info a média Výstupy z médií Je to zklamání pro lidi, kteří trpěli za minulého režimu, říká o vládě Vít Rakušan

Je to zklamání pro lidi, kteří trpěli za minulého režimu, říká o vládě Vít Rakušan

13. 7. 2018

Vláda hnutí ANO a ČSSD získala důvěru Poslanecké sněmovny díky hlasům KSČM. Právě to podnítilo stovky lidí, aby se ve středu sešly na pražském Malostranském náměstí, kde apelovaly na zákonodárce, aby komunistům nepřenechávali podíl na moci. Z tohoto důvodu pro kabinet odmítl hlasovat i někdejší statutární předseda ČSSD Milan Chovanec.

Je to zklamání pro lidi, kteří trpěli za minulého režimu, říká o vládě Vít Rakušan

Je to zklamání pro lidi, kteří trpěli za minulého režimu, říká o vládě Vít Rakušan

„Je to vláda zklamání pro lidi, kteří trpěli za minulého režimu, protože Andrej Babiš (ANO) nedokázal překonat svojí osobní ambici být za každou cenu premiérem. Kdyby z tohoto ustoupil, tak tu máme vládu, která by nepotřebovala hlasy KSČM ani SPD,“ říká 1. místopředseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Za předčasnou Rakušan považuje radost z toho, že SPD nepodporuje vládu. „Nevíme, jak bude hlasovací mechanismus fungovat, SPD zůstává v záloze, a to je myslím pro sociální demokracii velmi nekomfortní situace,“ upozorňuje.

„Chtěl bych věřit tomu, že ČSSD bude pojistkou, ale zatím vůči hnutí ANO a prezidentovi neprosadila ze svých požadavků vůbec nic,“ připomíná Rakušan nenaplněné požadavky na to, aby SPD nebyla ve vedení Sněmovny a v čele vlády nebyla trestně stíhaná osoba.

ČSSD také stále nemá pět ministrů, které straně přiznává koaliční smlouva, protože Miloš Zeman nejmenoval Miroslava Pocheho ministrem zahraničí a vedením resortu pověřil předsedu strany Jana Hamáčka, který je zároveň ministrem vnitra.

Budeme hlídacím psem

„Nejsem z toho (podpory KSČM vládě pozn. red.) nadšený, ale jsem rád, že KSČM není součástí vládní koalice. My jsme s nimi žádný toleranční patent nepodepsali, veškeré politické souvislosti musí nést hnutí ANO,“ reaguje místopředseda ČSSD Martin Netolický.

Sociální demokraté podle Netolického znovu potvrdili nominaci Miroslava Pocheho. „Budeme vyžadovat, aby pan prezident postupoval podle ústavy. Musíme si říci, jaká je u nás úloha hlavy státu. Vláda vychází z Poslanecké sněmovny, prezident může vybírat premiéra, ale musí jmenovat jednotlivé ministry,“ zdůrazňuje.

„Budeme hlídací pes prozápadního směřování a úplně mimo není ani edukativní stránka věci, protože někteří členové vlády za hnutí ANO se ve svých resortech moc neorientují. Paní Malá na ministerstvu spravedlnosti byl vrchol trapnosti,“ dodává hejtman Pardubického kraje.

Úlohou všech demokratických stran je prý „nastavovat zrcadlo tomuto nestandardnímu liberálně-populistickému hnutí a postupně přesvědčovali občany, že mají volit normální strany, od kterých mohou předpokládat jasný vývoj,“ uzavírá Netolický.

Celý článek včetně audia najdete zde.

Autor: Michael Erhart, Veronika Sedláčková, ČRo