Hlavní stránka Info a média Výstupy z médií Filipová o Babišově pomluvě: Spoustu lidí nenapadne, že by premiér v televizi lhal

Filipová o Babišově pomluvě: Spoustu lidí nenapadne, že by premiér v televizi lhal

9. 9. 2019

Za vítězství tisíců lidí, kteří chodí na demonstrace, označila Jana Filipová (registrovaná příznivkyně STAN) úspěch se svou žalobou na premiéra za jeho pomluvy o placených demonstrantech. Pomluvy byly shodou okolností právě tím, co tuto plzeňskou rodačku a provozovatelku koloniálu v Kolovči u Domažlic přivedlo k aktivnímu občanskému životu.

Foto: idnes.cz

Foto: idnes.cz

Co vás přivedlo k demonstracím?
Na demonstrace jsem začala chodit od předvolební kampaně k druhému kolu posledních prezidentských voleb.  Tou dobou jsem se u kamarádek setkávala s dezinformacemi. Jedna z nich mi volala a překvapeně se mě ptala, jestli vím, že Drahoš je iluminát. Je už v důchodu a byla tím klasickým přeposílačem e-mailů, k nimž přistupovala stylem „poslala mi to Maruška, ta by mi přeci nelhala“. Když jsem zjistila, jak jsou ty „seniorské“ e-maily propracované a kolik jich koluje, zapojila jsem se do kampaně pro pana Drahoše. V rámci kampaně v Plzni jsem se seznámila s lidmi ze skupiny Prohnutí, kteří už organizují demonstrace i na další témata.

V květnu a červnu jsem organizovala spoustu demonstrací v Domažlicích v reakci na zprávy o chystaném jmenování paní Benešové ministryní spravedlnosti.

Mluvíte v Kolovči, kde žijete, běžně o politice?
Nedávno jsem tam zorganizovala setkání s předsedou STAN Vítem Rakušanem, kterého jsem k nám pozvala. Přišlo tam nanejvýš 15 jeho příznivců, a ty, kdo s ním nesympatizují, bylo slyšet víc.

Na demonstracích, které organizuji, lidi nabádám k tomu, aby se aktivně zapojovali do politiky – ať už tím, že začnou kontrolovat jednotlivé politiky, takzvaně na ně šlapat, psát jim dopisy a podobně, anebo tím, že se do politiky zapojí. Zakládat nové strany nemá smysl, těch je dost, ale mohou si vybrat a angažovat se v těch stávajících. Já jsem vstoupila do STANu.

Lidé, kteří vám gratulovali, poznamenávali, že si vašeho vítězství cení o to víc, že pocházíte z malého města. Je tam obrana vůči vrcholnému politikovi ještě vzácnější než u lidí z velkých měst?
Řekla bych, že ano. Sama u nás potkávám mnoho lidí, kteří „mají svých starostí dost“. Často jsou ale jen pohodlní a politiku aktivně nesledují.

Všimla jsem si, že často neznají malá média, jsou spokojení s tím svým Barrandovem. V jedné sousední obci mě zaujalo, když jsem náhodně zaslechla jistého muže kohosi ujišťovat, že co mu tvrdí je „svatá pravda,“ neboť to slyšel „u Soukupa“.

Ti lidé jsou zblblí… Předpokládají, že cokoli zaslechnou v televizi, je pravda. Ani je nenapadne, že by premiér mohl v televizi lhát.

Celý rozhovor vyšel na serveru Forum24.cz

 

Autor: Forum24.cz


Mohlo by vás také zajímat

Vláda omezuje opozici. Blokuje její návrhy ve sněmovně

Mohlo by vás také zajímat

Vláda omezuje opozici. Blokuje její návrhy ve sněmovně