Hlavní stránka Info a média Výstupy z médií Farský: Dědek mě na Babiše nepřeučí

Farský: Dědek mě na Babiše nepřeučí

7. 8. 2017

Žádný plán přechodu Starostů na kandidátky KDU-ČSL nikdy neexistoval. Lidovci odpískali koalici moc brzy, ve volbách by měla úspěch, říká celorepublikový lídr hnutí Starostové a nezávislí (STAN) JAN FARSKÝ. Ten teď chce samostatně získat deset procent hlasů a kampaň objíždět klidně v „obytňáku“.

Farský: Dědek mě na Babiše nepřeučí

Farský: Dědek mě na Babiše nepřeučí

Minulý týden jste s velkou slávou představili novou posilu STAN, většinového majitele Jablotronu, miliardáře a mecenáše Dalibora Dědka. Bude kandidovat do sněmovny a finančně vám vypomůže s kampaní. Už na tiskové konferenci ale obhajoval Andreje Babiše, kterého v minulosti podporoval. Nepřestřelili jste s ním?

On na Babiše dostal otázku, jinak by to pro nás vůbec nebylo téma, protože Dalibor Dědek je úplně jiný typ podnikatele. Začal v garáži, každou korunu, kterou kdy investoval, dohledáte, postavil firmu s velkou přidanou hodnotou. Je to vzorový příklad podnikatele, který by měl být slyšet. Historicky podporoval Babiše, ale kdyby ho chtěl podporovat dál, tak je na kandidátce u něho, a ne u nás. On podporujenás, protože věří našemu konceptu. A náš program je s programem hnutí ANO úplně neslučitelný. Respektuji, že pan Dědek Andreje Babiše v minulosti podporoval a umí na něm najít pozitivní věci i dnes, což dokáže třicet procent obyvatel. Ale zároveň říká, že Babiš není cesta, kterou se má tato země vydat.

Asi to bude složitější. Například deníku Právo Dědek řekl, že by „chtěl být v roli mentora, který vás naučí si možnost spolupráce s Babišem představit“. Necháte se to od něho naučit?

Obávám se, že v tomto bude neúspěšným mentorem, na Babiše mě nepřeučí. Já se rád obklopuji lidmi, kteří nemají na vše stejný názor jako já. Finální rozhodnutí je ale moje a za Starosty nesu odpovědnost jako volební lídr já. Programově je spolupráce s ANO nemožná. Co se týká přímo Babiše, v minulosti opakovaně ukázal, že jeho slovo, či dokonce přísaha na zdraví členů rodiny pro něho nemají žádnou hodnotu. Je pro mě nedůvěryhodný.

Jako volební lídr mluvíte o tom, že se Starosty a nezávislými chcete v podzimních volbách získat až deset procent hlasů. Vím, že to lídr říkat musí, ale to nemůžete myslet vážně. V průzkumech se pohybujete kolem jednoho či dvou procent…

Neumím říkat něco, čemu nevěřím. Když tedy říkám, že sedm procent je povinnost a deset úspěch, skutečně to tak myslím. Jednou z našich hlavních hodnot jsou reálné příběhy skutečných lidí, které za námi voliči mohou vidět. Jsme středová strana, která ctí naše pevné evropské ukotvení a nechce dělat žádné revoluce. Věřím, že díky tomu můžeme lidi oslovit. Na podzim bude probíhat bitva, která ne každému vyhovuje. Česká politická scéna je extrémně rozdělená, ale proč by měl každý spor končit nenávistí a v kalužích krve? Na radnicích tak jednat nejde, protože když to jako starosta uděláte, končíte. A obrovsky uškodíte nejen sobě, ale i svému městu. My umíme problémy řešit. Věřím, že to voliče přitáhne. Kdybych tomu nevěřil, nejdu do toho.

Budete ale lovit ve vodách, kde se kromě vás rozhlížejí minimálně lidovci, TOP 09 a částečně i ODS. Nabídnete voličům něco, co tyto strany nemají?

K velkým volbám pořád nechodí takřka polovina lidí, což není vůbec málo. Nějaký důvod k neúčasti určitě mají. Možná ten, že je nebaví ty neustále boje. My je chceme oslovit pozitivními příběhy. Navíc si myslím, že ve třiceti procentech lidí hlasujících pro Andreje Babiše je dost těch, kteří to dělají tak trochu ze zoufalství. My jim nabídneme alternativu.

Jak dlouho vás musel šéf STAN Petr Gazdík přemlouvat, abyste opustil pohodlnou libereckou baštu hnutí a šel místo něj dělat celostátního lídra do Prahy? V posledních měsících, třeba po problémech s prosazováním registru smluv, jsem z vás měl pocit, že už po nejvyšší politice netoužíte.

Já jsem to samozřejmě nejdříve probral se ženou, to nebudu tajit. Dohodli jsme se, že do toho mám jít. Zároveň se pokusím rodinu co nejméně šidit, kampaň klidně pojedu s obytňákem, a když to jen trochu půjde, bude se ke mně rodina připojovat. Ta výzva je ale natolik velká a situace natolik vážná, že jsem to prostě musel přijmout.

Jak jste na tom dnes s lidovci? Už jste jim odpustili konec koalice?

Nechci se moc ohlížet za věcí, která už je za námi. Je mi to líto, pořád si myslím, že koalice by měla úspěch a že byla odpískána moc brzy. Na druhou stranu se snažím lidovce pochopit.

A jde vám to?

Čím dále jsme od koalice, tím více chápu, že to pro moravskou sílu v KDU-ČSL bylo příliš velké riziko. A že řečí o odvaze se sice vedlo hodně, ale zřejmě byla jen u předsednictva KDU-ČSL, nedostala se k členské základně.

V zákulisí se dlouho mluvilo o tom, že když to koalici nepůjde, přejdou Starostové a nezávislí na lidovecké kandidátky, aby vám stačilo získat pět procent hlasů. Už začátkem června mi to potvrzovaly zdroje z vedení lidovců i hnutí STAN. Co se stalo, že to najednou nešlo?

Členská základna se postavila proti? To nikdy nebyla varianta, alespoň já jsem o ní nikdy neslyšel. Možností samozřejmě musíte mít vždy více, ale tahle mezi nimi nebyla. Pro nás naše podpora na lidoveckých kandidátkách prostě nebyla cestou, členská základna rozhodla zcela jednoznačně, že do voleb půjdeme raději samostatně. Já jsem u vyjednávání nebyl, ale byl jsem ujištěn, že žádný takový závazek, že půjdeme na lidovecké kandidátky, nepadl. To by u našich členů nikdy neprošlo.

Chápu, že jste už nechtěli být přívěskem nějaké jiné strany, jako to bylo u TOP 09. Nešlo ale z vaší strany o malichernost? Voliči by formu spolupráce stejně neřešili, neměli jste lidovecké otočení zkrátka skousnout a jít do voleb společně?

Představa, že se ohneme a půjdeme na jejich kandidátky, byla nemyslitelná. To by Starosty ponížilo způsobem, po kterém by se již nikdy nemohli prezentovat jako autentická a důvěryhodná strana. Když jsme jednou prohlásili, že se chceme emancipovat, musíme to dodržet. Kdybychom ustoupili, úplně bychom se v našich nejsilnějších regionech rozložili. To nebylo emoční rozhodnutí. Bylo velice racionální. Nejde jen o teplá místa ve sněmovně. Musíme si držet svou tvář. Jsem rád, že jsme tomu vábení odolali.

Ještě před pár týdny jste prohlašovali, že je šéf lidovců Pavel Bělobrádek ideálním adeptem na premiéra. To už teď neplatí?

Nejsem autorem tohoto výroku. Nechci to komentovat. My teď máme svého kandidáta a své samostatné uskupení. Není to tak, že bychom šli do voleb s tím, že kandidátem na premiéra, kterého budeme podporovat, je Pavel Bělobrádek. To skončilo s koalicí.

Pokud se dostanete do sněmovny a budete chtít prosadit svůj program, budete se nejspíše muset dohodnout s Andrejem Babišem. Nedopadne to tak, že mentor Dalibor Dědek STAN nakonec ke spolupráci s šéfem ANO přece jen přesvědčí?

Mám vyzkoušeno, že i z opozice lze prosazovat věci, pokud jsou rozumné. O rozporech s Andrejem Babišem jsem již mluvil. Nejde to, je to pro mě nepředstavitelné. Nebudeme chtít být v koalici za každou cenu.

A co bude, jestli Starostové a nezávislí neuspějí? Skončíte s politikou?

Mně drží místo ve Škodě Auto, což je povinnost ze zákona. Než jsem šel do politiky, měl jsem tam i lepší podmínky, takže bych se asi špatně neměl. Ve chvíli, kdybych neuspěl, tak v politice nebudu. Je mi osmatřicet let a nemyslím si, že politiku musím dělat do konce života. Já si to nevysnil. Je to zajímavá práce, ale když lidi neoslovím, přežiju to.

Autor: Filip Nachtmann  |  Zdroj: Týden