Hlavní stránka Info a média Výstupy z médií Do VV a TOP 09 se hrnou davy zájemců. Čeká je test důvěryhodnosti

Do VV a TOP 09 se hrnou davy zájemců. Čeká je test důvěryhodnosti

9. 6. 2010

Úspěch ve volbách zvýšil "cenu" členství v TOP 09 a Věcech veřejných. Do stran se hlásí i dvojnásobek lidí než v květnu. Přijetí do TOP 09 trvá zhruba dva měsíce, do Věcí veřejných rok. Strany si mimo jiné testují dobrou pověst uchazeče a zapojí ho i do práce.

 

 
Zatímco před volbami žadatelé o členství ve Věcech veřejných čekali na verdikt o přijetí měsíc, kdo podává přihlášku do strany po 31. květnu, nevyhne se roku, v němž strana posuzuje mimo jiné i to, jakou má člověk pověst nebo zda dokáže být v politice aktivní.
 
VV zhruba dva lidi do měsíce odmítnou. "Důvodem je většinou špatná pověst. Stává se i to, že se člověk dozví o podmínce bezdlužnosti, doma si tuto podmínku prostuduje a už se nám neozve," dodal místopředseda.
 
Ročnímu čekání se nakonec ale ani ti nejvíce aktivní nevyhnou, stejně jako prominentní kandidáti do senátních a komunálních voleb. "Přikláním se k tomu, že lhůta bude stejná pro všechny. Snaha o urychlení by mě u osobností překvapila, většinou si váží své nezávislosti a jako nezávislí vystupují i na kandidátkách," říká Dobeš.
"Knížecí" dva měsíce
 
TOP 09 trpělivost zájemců o členství zkouší šestkrát kratší dobu. Podle mluvčího strany Jana Jakoba trvá přijímací proces dva měsíce. "Systém přijímání členů jsme po volbách neupravovali, vnímáme ho jako dostatečný," řekl iDNES.cz mluvčí a dodal, že regionální výbory, které o přijetí rozhodují, musí být po volbách více obezřetné.
 
"Je možné, že se do strany hlásí lidé účelově. TOP 09 měla ve volbách úspěch a někteří by si na něm chtěli přihřát polívčičku," dodal Jakob s tím, že případné důvody nepřijetí strana uchazečům nesděluje.
 
I tady jde o pověst uchazeče. Pokud je dobrá, může strana přivřít i oči nad členstvím v KSČ, ačkoliv chce po kandidátech čestné prohlášení, že nebyli například členem StB. "Členství v KSČ není nepřekročitelné, ale jsme ostražití," říká Jakob.
 
Po úspěchu ve volbách VV i TOP 09 čelí prudkému nárůstu počtu přihlášek. TOP 09, která má 3 250 členů, před volbami obdržela například ve Středočeském kraji 25 přihlášek týdně. Po volbách je to 100. V Jihomoravském kraji to byly jen tři přihlášky týdně, nyní jich je 13. Přijímacím procesem nyní prochází na 800 lidí.
 
PODMÍNKY TOP 09
 
Budoucí členové strany musí vyplnit přihlášku ke členství, kde mimo jiné prohlašují, že jsou bezúhonní, a podepsat čestné prohlášení, že nebyli členy Lidových milicí, StB, vojenských zpravodajských služeb či agentem StB a vojenských zpravodajských služeb. 
 
Nejdůležitější fází je pohovor, který uchazeč absolvuje s člověkem z regionální buňky.
 
Desítky nováčků se hlásí také do hnutí Starostové a nezávislí, které má 1 500 členů a do voleb šlo a ještě půjde společně s TOP 09. "Zájem je před volbami vždy větší. Politika se stává atraktivnější, což je dobře," řekla iDNES.cz Veronika Vendlová, tajemnice hnutí, které staví především na lidech se zkušenostmi s komunální politikou.
Dva tisíce čekatelů
 
VV, které mají zhruba 1 950 členů, řeší po volbách v průměru o polovinu přihlášek více. Od začátku letošního roku se k nim týdně hlásilo zhruba 50 lidí, druhý týden po volbách je jich 80. Čekatelů na členství je už dva tisíce.
 
Žádanost úspěšných stran není ničím novým. Opakuje se po každých volbách. Stejně jako to, že zájem časem opadne. Podle politologa Zdeňka Zbořila budou nové strany atraktivní do té doby, dokud se jejich členům budou rozdělovat prebendy, ministerská křesla a posty v dozorčích radách.
 
Velký zájem nováčků může straně nejen pomoci, ale stát i u jejího přerodu. "Masový příliv nových členů může změnit charakter strany," upozornil Zbořil.
 
To se už ostatně VV jednou stalo. Část těch, kteří stranu zakládali, ji totiž později musela opustit a kormidla se ujali zcela jiní lidé (více o změnách ve straně čtěte tady).
 
TOP 09 zase loni kvůli podezřením, že do strany vstupují lidé z ODS a ČSSD, aby v ní prosazovali její politiku, pozastavila přijímaní nových členů.
ČSSD si na nezájem nestěžuje, lidovci vyčkávají
 
Raketový nárůst zájmu o VV a TOP 09 zatím ostatní a ve volbách méně úspěšné strany netrápí. "V Praze je počet nových zájemců stejný jako před volbami," uvedl předseda ČSSD v metropoli Petr Hulinský.
 
V Moravskoslezském kraji ČSSD naopak přihlášek v červnu přibylo. Hlavně těch poslaných přes internet. Celorepublikový údaj bude mít sociální demokracie k dispozici až na přelomu června a července.
 
Ani ODS nemá zatím signály, že by se k ní lidé méně hlásili, nebo ji dokonce opouštěli. "Takové informace ale mají vždy nejméně dvouměsíční zpoždění," uvedl mluvčí občanských demokratů Martin Kupka.
 
Opatrní jsou se závěry lidovci. V květnu přijali 16 nových členů, v dubnu to přitom bylo 36 lidí. Během prvních osmi červnových dnů zaznamenali šest nových zájemců. "Na nějaké obecné posouzení je příliš brzy," uvedl Martin Schön z analytického oddělení KDU-ČSL.
 
Strana zelených, jež se do Sněmovny vůbec neprobojovala, hlásí po volbách příliv nováčků. "Do 29. května požádalo o členství 112 lidí. Po volbách jich bylo 296," řekl její mluvčí Tomáš Průša.
 
 
Odkaz: http://zpravy.idnes.cz/do-vv-a-top-09-se-hrnou-davy-zajemcu-ceka-je-test-duveryhodnosti-pb3-/domaci.asp?c=A100609_111613_domaci_hv

Autor: zpravy.idnes.cz