Hlavní stránka Info a média Výstupy z médií Chceme být příští vládní stranou, říká jediný kandidát na šéfa Starostů Vít Rakušan

Chceme být příští vládní stranou, říká jediný kandidát na šéfa Starostů Vít Rakušan

12. 4. 2019

Vít Rakušan je zatím jediným kandidátem na předsedu hnutí Starostové a nezávislí. Pokud by jej spolustraníci během sjezdu o tomto víkendu zvolili, vzdal by se funkce starosty Kolína, aby měl dost času objíždět republiku a mluvit s lidmi. Jeho cílem je dostat hnutí do vlády a má pocit, že k tomu má i dostatek osobností. Ve vedení hnutí by také rád udělal reparát, tedy získal pro hnutí pozici předsedy Senátu. Ačkoli by se nebránil spolupráci s lidovci, po návštěvě jejich sjezdu pochopil, že o to zájem nemají.

Chceme být příští vládní stranou, říká jediný kandidát na šéfa Starostů Vít Rakušan

Chceme být příští vládní stranou, říká jediný kandidát na šéfa Starostů Vít Rakušan

Zatím jste jediný kandidát na předsedu vašeho hnutí. Jak si to vysvětlujete?

Je to spíš otázka na ostatní členy hnutí STAN. Každopádně není úplně jednoduché nastupovat po silném předsedovi. Petr Gazdík je i jedním z těch otců zakladatelů. U nás je celkem velký zájem o práci v předsednictvu. Zatím jsem jediným kandidátem na předsedu a je to trochu škoda. Na druhou stranu jsem byl mnoho let místopředsedou hnutí a myslím si, že pro kontinuitu a zároveň novou dynamiku je to dobré řešení.

Někdo se ale na poslední chvíli může přihlásit na sjezdu, který se bude v sobotu konat.

To by mi to vůbec nevadilo. Především ale záleží na tom, jak se nám povede sestavit širší tým. Velice spoléhám na to, že Jan Farský se stane prvním místopředsedou hnutí. Budu ho podporovat a dám i doporučení delegátům. Jsem ale rád, že Petr Gazdík je ochoten zůstat v roli místopředsedy. Je to něco úplně jiného, než dosud předváděly strany a hnutí v České republice. Neposílám bývalého předsedu na odpočinek. Nesháníme mu trafiku, a naopak chceme, aby i nadále v hnutí aktivně působil.

Když vám má krýt záda, tak proč nekandiduje na prvního místopředsedu?

Je to jeho rozhodnutí. On sám chce být řadovým místopředsedou. Sám Petr má názor, že by se nejužší vedení mělo změnit. Neměla by to být jen šachová rošáda, kdy si dva lidé vymění místa. Zároveň ale říká, že z hnutí nemizí a neopouští ho.

Nebudete se bát dělat větší změny?

Petr Gazdík z hnutí, které vzniklo v Suché Lozi, udělal za patnáct let hnutí, které má zástupce ve všech sférách české politiky. Přivedl Starosty na vrchol a teď se předává štafetový kolík. Pokusím se ho posunout ještě dál.

Ptát se na velké změny? Jistě v něčem fungovat budu jinak, ale to hnutí v zásadě funguje správně a dobře a já budu svůj. Nejsem Petr Gazdík, jsem jiný a některé věci budu dělat jinak, ale není to tak, že bych si myslel, že on něco zásadně dělal špatně.

Celý rozhovor vyšel v online verzi Deníku N.

Autor: Barbora Janáková, Deník N