Hlavní stránka Info a média Výstupy z médií ANO je špuntem. Pokud nebude trvat na Babišovi ve vládě, odblokuje situaci, tvrdí STAN

ANO je špuntem. Pokud nebude trvat na Babišovi ve vládě, odblokuje situaci, tvrdí STAN

30. 1. 2018

ANO by mělo ustoupit a nemělo by trvat na tom, aby byl šéf hnutí Andrej Babiš členem vlády. Důvodem je Babišovo trestní stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. V úterý se na tom usnesl celostátní výbor hnutí STAN.

Petr Gazdík, foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Petr Gazdík, foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Šéf Starostů Petr Gazdík na tiskové konferenci prohlásil, že vedení jeho hnutí se minulý týden sešlo s demokratickými stranami ve Sněmovně a snažilo se najít řešení ohledně sestavování vlády.

„To řešení je pouze na premiéru Andreji Babišovi a hnutí ANO. Že ve vládě nebude někdo, kdo bude trestně stíhaný, patří k pevným zásadám demokracie,“ řekl Gazdík.

„Ten názor je zcela jednotný a jsme tady v úplné shodě. Špuntem je hnutí ANO. Pokud ANO ustoupí, odblokuje situaci v ČR a nebude muset dojít k tomu, čeho se obáváme,“ dodal první místopředseda STAN Vít Rakušan.

Gazdík varuje před ubýváním demokracie 

Narážel tak na to, že ANO vyjednává o podpoře s KSČMa SPD Tomia Okamury. „Hluboce nás znepokojuje situace, ve které naše země je. Vypadá to, že vznikne koalice s extremistickými stranami. Může se opakovat to, co jsme zažili v roce 1948 – demokratické síly ubývaly a vznikl totalitní režim,“ varoval Gazdík.

Na otázku, zda by Starostové šli do vlády s ANO bez Babiše, však jednoznačně neodpověděl. „Ta otázka je v současné chvíli zbytečná. My s hnutím ANO nedáváme dohromady většinu. Pokud bychom šli, nebo nešli, to je otázka i na další partnery,“ konstatoval Gazdík.

„Neříkáme si o vládní angažmá. Pouze ve chvíli, kdy hrozí vláda opřená o KSČM a SPD, tak po jednání s ostatními stranami vidíme obrovský prostor k nějakému jednání,“ doplnil Rakušan.

Vládu s ANO si umí představit například ČSSD či lidovci. Obě partaje však mají jako jednu z podmínek, že v kabinetu nesmí sedět trestně stíhaný člověk. Babiš však ustoupit odmítá. Do čela vlády ho podporuje i celé jeho hnutí.

Zdroj: novinky.cz