Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Zvýšení rodičovského příspěvku je dalším krokem ke zlepšení situace rodin, ale rozhodně ne posledním

Zvýšení rodičovského příspěvku je dalším krokem ke zlepšení situace rodin, ale rozhodně ne posledním

21. 8. 2023

Koalice našla shodu na zvýšení rodičovského příspěvku a to o 50 tisíc Kč, tedy ze současných 300 tisíc Kč na 350 tisíc Kč. Zvýšený rodičovský příspěvek dostanou rodiče dětí narozených od 1. ledna 2024. Hnutí STAN zvýšení rodičovského příspěvku dlouhodobě podporuje, jedná se o další opatření směřované na podporu rodin.

 

Zvýšení rodičovského příspěvku je dalším krokem ke zlepšení situace rodin, ale rozhodně ne posledním

Zvýšení rodičovského příspěvku je dalším krokem ke zlepšení situace rodin, ale rozhodně ne posledním

„Část rodin s dětmi je v důsledku zvýšených životních nákladů v tíživé situaci, je proto dobře, že zvýšením rodičovského příspěvku pomůžeme rodinám s nejmenšími dětmi, ty mají totiž typicky pouze jeden příjem,“ uvedla místopředsedkyně výboru pro sociální politiku za STAN Pavla Pivoňka Vaňková.

Spolu se zvýšením rodičovského příspěvku má dojít také ke zkrácení maximální doby pobírání příspěvku ze čtyř na tři roky, doba pobírání příspěvku tak bude stejně dlouhá jako rodičovská dovolená. Klíčové je podle Pavly Pivoňka Vaňkové zvýšení dostupnosti předškolní péče pro nejmenší děti, k čemuž má pomoci větší flexibilita dětských skupin a zavedení nového typu péče, sousedského hlídání. „Stát musí podpořit dostupnou péči, aby měli rodiče kam umístit dítě, když se chtějí vracet do práce. Rodiče musí mít možnost volby. Jsem proto velmi ráda, že zavedeme sousedské dětské skupiny a z Národního plánu obnovy bude financován vznik nových dětských skupin a předškolních kapacit,“ uvedla poslankyně.

Toto opatření není v rámci prorodinné politiky ojedinělé, již v minulém roce došlo k podpoře zkrácených úvazků, zvýšení přídavků na děti nebo zvýšení životního a existenčního minima. Díky tomu dosáhne na přídavky na děti více domácností. V letošním roce by také sněmovna měla schválit prodloužení nároku na náhradní výživné, které pomůže zejména matkám samoživitelkám. „I s ohledem na nutnost konsolidace veřejných financí považuji podporu rodin za klíčovou, jde o čtvrtý pilíř důchodové reformy. Pokud chceme mít udržitelný důchodový systém, musíme rodiny dostatečně podporovat,“ říká Pavla Pivoňka Vaňková.

Návrhy opozice považuje poslankyně za rozpočtově nezodpovědné. „Z opozičních lavic se snadno navrhuje zvýšení podpory u každého projednávaného zákona. I proto si myslím, že dosavadní podpora rodin je adekvátní. Rozhodně ale neusínáme na vavřínech, čeká nás ještě spousta práce,“ doplňuje poslankyně.

Autor: Sára Beránková