Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Zklidněme vášně. Současnou koalici nechceme nabourávat

Zklidněme vášně. Současnou koalici nechceme nabourávat

10. 12. 2019

V poslední dnech se hovoří o napjaté situaci v Praze. Krajský výbor hnutí STAN se sešel na mimořádném zasedání, aby se k celé záležitosti vyjádřil. Hnutí STAN považuje za prioritu zachování stávající koalice a hledání kompromisu v oblasti sváru.

Zklidněme vášně. Současnou koalici nechceme nabourávat

Zklidněme vášně. Současnou koalici nechceme nabourávat

„Můžeme mít mezi sebou koaliční spory, ale nelze je řešit hádkou na veřejnosti. V první řadě musím dementovat jakákoli tvrzení, že bychom podporovali pád pražské koalice. To je až krajní řešení, ale neshody mezi koaličními partnery nejsou neřešitelné, proto je třeba nejprve sednout ke stolu a domluvit se jako lidi. Za první rok jsme v koalici udělali velký kus práce a velký kus práce máme ještě před sebou,“ popsal situaci v Praze náměstek primátora Petr Hlubuček.

V reakci na včerejší výstup pražského výboru TOP 09, zasedl na mimořádném jednání také krajský výbor hnutí STAN, který však nesdílí se svými partnery nedůvěru vůči úřadující koalici, a proto vydal několik usnesení:

Krajský výbor STAN Praha konstatuje, že hnutí STAN je stabilním koaličním partnerem, který nechce současnou koalici bourat.

Aktuální problémy lze vyřešit dohodou v rámci stávající koalice. K čemuž krajský výbor také vyzývá své partnery.

KV STAN Praha vyzývá koaliční partnery v Praze, aby bez zbytečných emocí - mimo světla reflektorů - našli kompromis ve věci analýzy družstevního bydlení a shodli se na řešení ve prospěch obyvatel Prahy.

V první řadě zástupci hnutí deklarují, že STAN bude i nadále usilovat především o plnění programových priorit, k nimž se ve volbách zavázal.

KV STAN garantuje, že bude dále prosazovat program podpory výstavby bydlení včetně družstevního bydlení, které je v gesci Hany Marvanové, a vyjadřuje ji plnou podporu pro její práci. Vyzývá také primátora Zdeňka Hřiba, aby zajistil řádně a včas podporu jednotlivých projektů svých gesčních radních.

Zároveň vyjádřil výhrady vůči způsobu řízení Hl. města Prahy primátorem, které však chce řešit uvnitř koalice.

„V současné době je atmosféra mezi některými demokratickými stranami mediálně vypjatá. Tady ale není prostor pro politikaření před kamerami. Já proto žádám představitele demokratických stran o klid a smír. Musíme nalézt kompromis a společné řešení problémů – jen pokud se dokážeme domluvit, tak můžeme čelit komunistickým a nacionalistickým tendencím v naší zemi,“ řekl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN