Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Zastoupení ve výborech by měly mít všechny kluby

Zastoupení ve výborech by měly mít všechny kluby

14. 11. 2017

I Starostové a nezávislí, kteří zastupují přes čtvrt milionu voličů, by měli mít možnost vyslat své zástupce do všech výborů. Navrhují proto změnu počtu členů výborů. 

Zastoupení ve výborech by měly mít všechny kluby

Zastoupení ve výborech by měly mít všechny kluby

Zároveň do čela mandátového a imunitního výboru navrhují předsedu hnutí Petra Gazdíka.  Na pozici předsedy sněmovny podpoří kandidáta opozice.

„Předkládáme řešení, v rámci kterého budou mít všechny poslanecké kluby své zástupce ve výborech, ale celkový počet členů výborů se sníží. Kromě petičního, kontrolního výboru a výboru pro obranu, které by podle nás měly každý 15 členů, by ostatní výbory nově měly shodně 19 členů. Došlo by tím ke snížení počtu členů výborů z původních 318 na 311. Zároveň by tak všechny kluby měly svého zástupce v mandátovém a imunitním výboru, a mohly tak na základě přístupu ke spisům rozhodovat o případném vydání poslanců policii,“ řekl předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

„Prioritou je pro Starosty výbor pro veřejnou správu, ale protože nám patrně nebude vyhověno a zároveň není evidentní zájem o pozici předsedy mandátového a imunitního výboru, navrhujeme na post předsedy Petra Gazdíka jakožto kompetentního a zkušeného člověka,“ dodal Farský.

Starostové si nebudou nárokovat pozice ve vedení sněmovny. „Jsme si vědomi naší síly, chceme být pracovitou a konstruktivní opozicí, která si neříká o místa, ale o práci. Proto nebudeme navrhovat naše kandidáty do vedení sněmovny, ale podpoříme opozičního kandidáta. Zatím se jako pravděpodobným jeví Petr Fiala,“ dodal místopředseda poslaneckého klubu Vít Rakušan.

Autor: Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN