Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Zajištění přístupu ke vzdělání dětem z Ukrajiny i zjednodušení získávání pobytových oprávnění. Poslanci přijali balík zákonů souvisejících se situací na Ukrajině

Zajištění přístupu ke vzdělání dětem z Ukrajiny i zjednodušení získávání pobytových oprávnění. Poslanci přijali balík zákonů souvisejících se situací na Ukrajině

14. 3. 2022

Poslanecká sněmovna v pátek 11. března schválila soubor vládních zákonů souvisejících s mimořádnou pomocí lidem prchajícím z Ukrajiny před válkou. Zákony se týkají oblasti vnitra, školství a sociálních věcí. Resort školství umožní tímto zákonem žákům a studentům z Ukrajiny přístup ke vzdělávání, řeší ale i aktuální problémy ředitelů tuzemských škol. Ministerstvo vnitra pak získal nástroj pro jednodušší cestu k poskytování pobytových oprávnění pro Ukrajince. Aktivací dočasné ochrany se pro ně na našem území ale nic nemění.

Ministr školství Petr Gazdík a ministr vnitra Vít Rakušan

Ministr školství Petr Gazdík a ministr vnitra Vít Rakušan

„Spolu s odborníky jsme vydefinovali, co by mohlo ředitelům škol působit problémy. Nechceme, aby v důsledku válečné situace způsobené ruskou agresí, museli ředitelé našich škol porušovat zákony,” vysvětlil ministr školství za hnutí STAN Petr Gazdík. „Česká republika reaguje ze všech zemí, kterých se současná migrační krize týká, nejrychleji. Za to chci všem ředitelům, učitelům i rodičům a dětem opravdu poděkovat.”

Místopředseda hnutí STAN zároveň ubezpečil, že se rodiče českých žáků nemusí o místo ve školách pro své děti obávat. Resort školství chce dát ředitelům a zřizovatelům škol možnosti, aby mohli zvýšit kapacitu nebo vytvářet dětské skupiny na hlídání. 

„Chci ubezpečit, že problémy opravdu řešíme. Ve spolupráci s ukrajinským velvyslanectvím se snažíme informovat ukrajinské ženy, že zařízení v oblasti Prahy a prstence kolem ní jsou přetížená, a nabídli jim hledání jiných řešení, třeba přesunutí do jiných měst,” dodal ministr Gazdík. 

Ministerstvo školství chce současně umožnit přístup ke vzdělávání i starším dětem přicházejících z Ukrajiny. Z toho důvodu by se v Česku měly prodloužit lhůty k podávání přihlášek na střední školy a učiliště. U maturitních oborů by termín končil 5. dubna, do nematuritních oborů by se žáci mohli hlásit do 8. dubna.

Resort vnitra pak předložilo zákon o mimořádné ochraně uprchlíků, díky němuž se zjednoduší cesta k získání pobytového oprávnění pro osoby prchající z Ukrajiny. „Využívat nynější zákon o dočasné ochraně cizinců na území ČR není v tuto chvíli možné. Předpokládané procedury nejsou dimenzovány na aktuální rozsah migrační vlny,” sdělil ministr vnitra Vít Rakušan. 


V praxi budou lidé, kteří z Ukrajiny utíkají před válkou, po podání žádosti obratem získají příslušný pobytový titul tzv. dočasné ochrany. „Zákon také upravuje poskytování zdravotních služeb uprchlíkům na našem území, když jim přidělí statut státního pojištěnce, a to i 30 dnů zpětně před vydáním víza za účelem strpění. Chceme, aby lidé, kteří k nám přijdou z Ukrajiny, skutečně měli co nejrychleji zajištěny základní životní potřeby,” uzavřel Rakušan.

 

Autor: Sára Beránková, tisková mluvčí