Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Zachování stavebních úřadů a zrychlení procesu stavebního řízení – to je nová podoba stavebního zákona

Zachování stavebních úřadů a zrychlení procesu stavebního řízení – to je nová podoba stavebního zákona

24. 3. 2023

Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválila novelu stavebního zákona. Ta výrazně zrychlí a zjednoduší stavební řízení, ovšem při zachování kompletní sítě stavebních úřadů, jejichž počet byl v původním návrhu značně snížen. Proti návrhu na výraznou redukci počtu stavebních úřadů se v koaliční debatě vyslovilo hnutí Starostové a nezávislí.

Zachování stavebních úřadů a zrychlení procesu stavebního řízení – to je nová podoba stavebního zákona

Zachování stavebních úřadů a zrychlení procesu stavebního řízení – to je nová podoba stavebního zákona

V původním návrhu novely se počítalo se zřízením Nejvyššího stavebního úřadu a zrušením až poloviny stavebních úřadů. „S tím jsme nemohli souhlasit. Obávali jsme se snížené dostupnosti stavebních úřadů. Řidší síť úřadů znamená horší znalost místních poměrů ze strany pracovníků úřadů, sníženou schopnost kontroly, a tedy vyšší riziko černých staveb. Navíc hrozil odchod části zkušených úředníků a úřednic, pokud by byl jejich úřad zrušen,“ vysvětlila Eliška Olšáková (STAN), místopředsedkyně sněmovního Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

Zrušení stavebních úřadů by podle Starostů a nezávislých ohrozilo plynulost a kvalitu stavebních řízení. I proto se poslanci hnutí STAN ve vládní koalici postavili za jejich zachování. „Nesmírně nám v tom pomohl tlak zdola, od starostů a dalších komunálních a krajských politiků i senátorů, a to nejen ze STAN, a práce našich legislativních analytiků,“ řekl 1.místopředseda STAN Lukáš Vlček. „Díky tomu se nám podařilo přesvědčit vládní partnery o tom, že rušení úřadů rozhodnutím shora, bez toho, aniž by bylo stavební řízení plně digitalizované, není rozumný krok,“ dodal Vlček. Případné rozhodnutí o zrušení stavebního úřadu tak zůstává plně v pravomoci jednotlivých samospráv.

Stavební zákon, i s kompletní sítí stavebních úřadů, však naplní svůj hlavní cíl. Stavební řízení bude efektivnější a rychlejší díky principu jednoho razítka. „Snížení počtu úkonů a jeho digitalizace dobu řízení výrazně zkrátí a pomůže nastartovat např. stagnující výstavbu podporovaného i nájemního bydlení nebo projekty vedoucí k větší energetické soběstačnosti,” popsal výhody novely předseda hnutí Vít Rakušan.

Velké zrychlení a zjednodušení v povolování staveb přinese schválený zákon o jednotném environmentálním stanovisku (JES). To nahradí správní úkony, které jsou nyní součástí devíti různých zákonů, a bude je slučovat do jednoho. „Místo toho, aby stavebník obcházel několik orgánů státní správy, které se vyjadřují k otázkám spojeným se životním prostředím, předloží žádost a odpovídající podklady jednomu orgánu. Ten obešle kolegy, kteří mu dají svoje vyjádření, a to se následně stane součástí konečného jednotného environmentálního stanoviska. Z několika razítek se tak stane jedno, které musí být vydáno do jasně stanovené doby,” vysvětlila princip JES poslankyně Jana Krutáková, předsedkyně Výboru pro životní prostředí.

Stavební zákon je tak příkladem toho, jak chceme jako STAN v politice postupovat. „Hledat udržitelná řešení postavená na dohodě, na rozumném kompromisu. A nezapomínat na potřeby regionů a samospráv,“ shrnul Lukáš Vlček.