Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Vládu mladí lidé nezajímají, stejně jako jejich problémy

Vládu mladí lidé nezajímají, stejně jako jejich problémy

20. 5. 2019

Vláda již projednala návrh hnutí STAN na snížení věkové hranice volebního práva pro komunální volby na 16 let. Nesouhlasné stanovisko vlády odpovídá tomu, že mezi její priority nepatří problémy mladé generace.

Vládu mladí lidé nezajímají, stejně jako jejich problémy

Vládu mladí lidé nezajímají, stejně jako jejich problémy

„Argumenty vlády pro odmítnutí snížení věkové hranice v komunálních volbách jsou čistě politického rázu. Vláda dala svým stanoviskem najevo, že se o problémy mladé generace nezajímá a zajímat ani nechce. Přitom je to právě současná generace, která by už teď měla mít možnost spolurozhodovat o tom, kam budeme směřovat a jak má svět kolem nich vypadat,“ řekl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Občané nabývají trestněprávní odpovědnosti v 15 letech, také již mají dokončené vzdělání, a i proto hnutí STAN navrhuje 16 let jako hranici vhodnou pro spolurozhodování o komunální politice.

„Domníváme se, že začít komunálními volbami je logické, protože mladí se snáze orientují v tom, co jejich obec postrádá a jaké problémy je na komunální úrovni trápí,“ uvedl Vít Rakušan.

Česká republika by nebyla první zemí, která by snížila věkovou hranici volebního práva. Ve světě již případy 16letých voličů existují a nárůst populistů v politice tyto země nezaznamenaly, ba naopak.

„Inspirací při tvorbě návrhu byly i vyspělé státy jako Brazílie, Estonsko či Rakousko, kde jsou mladí voliči brzdou pravicových populistů. Neplatí tedy často uváděná rovnice, že mladým lidem chybí životní zkušenost pro správné rozhodnutí, naopak tato generace se snáze orientuje v informačním smogu, protože se v něm už zkrátka narodila,“ doplnil Stanislav Polčák.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN