Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Vláda ztíží čerpání peněz malým podnikatelům na venkově

Vláda ztíží čerpání peněz malým podnikatelům na venkově

7. 10. 2014

Vládnoucí koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL má jasný vzkaz pro malé podnikatele na venkově: k penězům z evropských fondů se jen tak nedostanete. Vládnoucí koalice je neústupná, když nechce umožnit malým podnikatelům čerpání evropských peněz prostřednictvím místních akčních skupin (MAS). Populární masky by nově měla zastoupit organizace Ministerstva průmyslu a obchodu CzechInvest.
Vláda ztíží čerpání peněz malým podnikatelům na venkově

Vláda ztíží čerpání peněz malým podnikatelům na venkově

„Nevstřícným přístupem k místním akčním skupinám vláda zásadně ztíží život malým podnikatelům, pro které tento způsob čerpání měl a i nadále mohl mít významný přínos,“ řekla členka podvýboru pro evropské fondy a přeshraniční spolupráci Věra Kovářová (STAN) a dodala: „Tyto kroky jsou v rozporu s tím, co vládnoucí strany před volbami slíbily, tedy že sníží nezaměstnanost a zvýší konkurenceschopnost lidí v sektoru mikropodnikání.“

MAS jsou přitom vhodným a levným nástrojem, jak mohou malí podnikatelé získat evropskou podporu pro své podnikání. „V tuto chvíli síť místních akčních skupin zahrnuje asi 98 procent území České republiky, včetně regionů s vysokou nezaměstnaností. Je tedy naprosto nesmyslné tento systém měnit a přenášet plošně rozhodovací pravomoci do centra. CzechInvest si bude muset najmout nové lidi, aby všechny žádosti stíhali vyřizovat, ale ani to nezajistí hladký průběh, navíc jejich znalosti podmínek v jednotlivých regionech jsou nedostatečné,“ vyjádřil své obavy předseda STAN a hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

„Centralizace systému čerpání evropských peněz bude vždy negativním jevem, který se podepíše na efektivitě čerpání. Žadatelé o evropskou podporu, kteří tak doposud činili přes MAS, se budou muset připravit na nový systém žádostí a zdlouhavá vyřizování, což se podepíše i na úbytku času pro samotné podnikání,“ dodala poslankyně Věra Kovářová.

Podvýbor pro evropské fondy, který celou záležitost dnes projednával, jednomyslně vyzval ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, aby jeho úřad postoj k malým venkovským podnikatelům přehodnotil. Pro toto usnesení hlasovali i vládní poslanci.

Karel Kreml, tiskové oddělení STAN

Autor: Tiskové oddělení