Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Vláda schválila naši snahu zavést korespondenční volbu

Vláda schválila naši snahu zavést korespondenční volbu

3. 1. 2024

Vláda dnes na svém prvním jednání v novém roce schválila návrh koaličních poslanců v čele s předsedou Vítem Rakušanem na zavedení korespondenční volby pro české občany pobývající v zahraničí. Pod návrh, který poslanci předložili na začátku prosince, jsou podepsaní i předsedové ostatních koaličních stran, předsedové koaličních poslaneckých klubů a další zástupci těchto klubů.

Vláda schválila naši snahu zavést korespondenční volbu

Vláda schválila naši snahu zavést korespondenční volbu

„Slíbili jsme korespondenční volbu, je to podle nás správná věc, která se týká až 600 tisíc našich spoluobčanů pobývajících v zahraničí. A slib plníme. Vláda dneska dala zelenou poslaneckému návrhu na její zavedení, pod kterým jsem podepsaný jako hlavní předkladatel. Zahajujeme tím proces uzákonění korespondenční volby, která umožní našim občanům pobývajícím v zahraničí naplnit jedno ze základních občanských práv – volit. Teď se za něj jdeme poprat do sněmovny. Věřím, že získáme mezi parlamentními stranami širokou podporu,” řekl ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan. Právě legislativci Ministerstva vnitra návrh připravili. 

Předkládaný poslanecký návrh zákona, kterým se mění zákon o správě voleb a některé další zákony, je transparentní cestou k zavedení korespondenčního hlasování pro voliče pobývající v zahraničí. „Tento návrh má zajistit korespondenční hlasování jak po 1. lednu 2026, kdy by měl nabýt účinnosti zákon o správě voleb, tak pro volby do Poslanecké sněmovny na podzim 2025,“ doplnil Rakušan. Dosavadní návrhy úpravy korespondenčního hlasování těchto cílů nedosahují.

„Samostatný návrh na zavedení korespondenčního hlasování, který jsme předložili, může přispět ke včasnému přijetí zákona o správě voleb, o což máme eminentní zájem. Zároveň bude korespondenční hlasování jako celek podrobeno obvyklému legislativnímu procesu a široké politické diskusi, na kterou se velmi těším. Přijetím návrhu se zařadíme po bok valné většiny států EU, které korespondenční volbu již dlouhá léta svým občanům umožňují, a je to tak správně,“ dodala poslankyně STAN Lucie Potůčková. 

Autor: Sára Beránková