Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Vláda odmítla novelu zákona o odpovědnosti úředníků. Koalice se bojí o vlastní lidi, říká Gazdík

Vláda odmítla novelu zákona o odpovědnosti úředníků. Koalice se bojí o vlastní lidi, říká Gazdík

27. 10. 2014

Vláda dnes s negativním stanoviskem opět projednala novelu zákona Petra Gazdíka (STAN) a dalších poslanců o odpovědnosti státních úředníků, kteří způsobí svým rozhodnutím nebo nesprávným postupem škodu. Ti jsou stále chráněni zákonem, který po nich nepřikazuje škodu vymáhat. I po dnešku jsou tedy za špatná rozhodnutí státních úředníků odpovědní pouze daňoví poplatníci, kteří za jejich chyby musí platit z vlastní kapsy.
Vláda odmítla novelu zákona o odpovědnosti úředníků. Koalice se bojí o vlastní lidi, říká Gazdík

Vláda odmítla novelu zákona o odpovědnosti úředníků. Koalice se bojí o vlastní lidi, říká Gazdík

„Zákon o státní službě je nastaven svými výběrovými řízeními tak, aby vláda mohla dosadit své úředníky do státní správy. Vládní strany proto zjevně nechtějí, aby jejich vlastní lidi nesli přímou odpovědnost za škodu, kterou mohou způsobit. Mohlo by se totiž jednoduše stát, že řada lidí z ČSSD a ANO by mohla po zavedení tohoto zákona skončit za mřížemi,“ řekl místopředseda sněmovny Petr Gazdík.

Reagoval tak na výroky ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), který pro ČT24 mimo jiné řekl, že samotné vymáhání škody by stálo víc peněz, než škoda samotná. „Zajímalo by mě, jakým způsobem chce pan ministr docílit toho, aby státní úředníci pracovali odpovědně, když jim nebudou hrozit žádné sankce za špatně provedenou práci,“ řekl předseda STAN a liberecký hejtman Martin Půta.

Zákon v tuto chvíli doslova říká, že stát za vzniklou újmu může požadovat regresivní náhradu. Novela zákona proto zaměňuje dosavadní možnost za povinnost vzniklou škodu vymáhat, což podle Gazdíka povede ke zkvalitnění státní správy.

„Státní úředníci jsou nesmyslně chráněni jako ohrožený druh. Jsou v neskutečné výhodě oproti ostatním zaměstnancům, kteří se přirozeně svému zaměstnavateli odpovídají a za svá pracovní pochybení odpovědnost nesou,“ dodal Gazdík.

Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN

Autor: Tiskové oddělení