Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Víte, na jakou pomoc od státu máte nárok?

Víte, na jakou pomoc od státu máte nárok?

26. 8. 2022

Víte, na jakou pomoc od státu máte nárok?

Víte, na jakou pomoc od státu máte nárok?

Příspěvek na bydlení
Pokud dáváte za bydlení více než 30 % Vašeho rodinného příjmu (v Praze 35 %), máte nárok na příspěvek na bydlení. Příspěvek Vám sníží náklady na bydlení tak, abyste z vlastní kapsy platili za bydlení maximálně 30 % (35 % v Praze). Zažádat o dávku nebo dvakrát ročně doložit náklady je nově možné online z domova.

Příklad
Rodina Novákových (2 dospělí a 2 děti ve větším městě) bydlí v Jihlavě a platí  nájemné 13 tisíc Kč. K tomu další 4 tisíce za energie. Paní Nováková se stará  o děti a dostává 10 tisíc Kč rodičovský příspěvek. Pan Novák s ve stavební  firmě vydělá 28 tisíc čistého. Za bydlení dávají 17 tisíc Kč, což je 45 % jejich příjmů a mají tak nárok na příspěvek. Díky příspěvku na bydlení dostane rodina každý měsíc 5 600 Kč (a za bydlení tak z vlastní kapsy zaplatí 11 400 Kč, což je 30 % jejich příjmu).

POZOR:
Ne vždy je možné zohlednit celé nájemné. U nájemného funguje strop (tzv. normativ na bydlení), který udává maximální zohledňovanou částku podle velikosti rodiny a velikosti obce. Třeba u rodiny Novákových (4 členové rodiny ve městě o velikosti 50 až 100 tisíc obyvatel) by bylo možné zohlednit nájem do výše  17 777 Kč. U vyššího nájmu by se tak zohledňovala pouze tato částka. 


Přídavek na děti a porodné
Pokud máte nízké příjmy, možná máte nárok na přídavek na děti. Ten dostane 
každá domácnost, jejíž příjem je nižší než 3,4násobek životního minima. Výše  životního minima konkrétní domácnosti se odvíjí od počtu členů a věku dětí. V případě Novákových (2 děti 5 a 10 let) je životní minimum rodiny 13 350 Kč  a protože je jejich celkový příjem (38 tisíc Kč) nižší než 3,4násobek životního minima (45 390 Kč), mají nárok na přídavky na děti ve výši 2 400 Kč měsíčně. Pokud má rodina příjem nižší než 2,7násobek životního minima, má v případě narození dítěte nárok na porodné (13 tisíc Kč na první dítě a 10 tisíc Kč u druhého dítěte).

Další dávky, na které můžete mít nárok:

Příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení
Je určen všem, kterým po zaplacení bydlení zůstává málo peněz (méně než  tzv. částka živobytí, nejčastěji jde o životní minimum rodiny). Příspěvek je určen  především na jídlo, oblečení nebo hygienické potřeby. Pokud již dostáváte příspěvek na živobytí, můžete požádat také o doplatek na bydlení, který Vám pomůže uhradit bydlení.


Mimořádná okamžitá pomoc
Jde o jednorázovou dávku, která pomáhá lidem v náročné životní situaci. Dávka  je určena na řadu událostí, jako je např. oprava či pořízení pračky, kroužky dítěte, mimořádná událost (třeba povodně nebo požár) nebo je člověk v náročné finanční situaci.


Mezi další dávky patří: 
pohřebné, rodičovský příspěvek, náhradní výživné (pokud Vám neplatí partner/ka alimenty), dávky pro osoby se zdravotním postižením (příspěvky na mobilitu, pomůcky, příspěvek na péči), pěstounské dávky nebo podpora v nezaměstnanosti

Soubory ke stažení