Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Velikonoční výzva

Velikonoční výzva

22. 4. 2019

"Ať už je důvod návratu Marie Benešové do křesla ministryně spravedlnosti jakýkoliv, není to dobrá zpráva."

Velikonoční výzva

Velikonoční výzva

"Prezident Zeman získal další figuru na své mocenské šachovnici, a její volba je pak definitivním potvrzením Babišovy slabosti prezidenta odmítnout – potřebují se navzájem a jsou schopni pro to udělat mnohé, včetně rozkolísání justice," uvádí ve Velikonoční výzvě hnutí STAN.

"Tato mocenská změna přichází ve chvíli, kdy policie uzavřela vyšetřování kauzy Čapího hnízda a navrhla Babiše obžalovat. Případ je teď v rukou státních zástupců, kteří spadají právě pod ministra spravedlnosti. Je přitom velmi pravděpodobné, že spolu dosazení Benešové a návrh na obžalobu souvisí, protože jako nová ministryně spravedlnosti může průběh obžaloby ovlivnit.

A právě v tuto chvíli stane v čele justice žena, jejíž politická minulost je velmi barvitá a komplikovaná. Ať už jde o účast v Rusnokově (rozuměj Zemanově) vládě, nevydání Andreje Babiše při hlasování ve sněmovně či její vlastní velmi nepěkný rozchod s ČSSD.

Prezident s premiérem tady rozehráli nebezpečnou partii, která je pro českou veřejnost obtížně pochopitelná, ale která může skončit prohrou každého z nás. Moc zákonodárná, výkonná i soudní mají fungovat nezávisle, jakmile však jedna začne nepřípustně ovlivňovat druhou, jde o porušení rovnováhy v demokracii, a to už se týká nás všech.

Obracet se v tuto chvíli na Andreje Babiše nemá smysl. Současný stav věcí mu totiž maximálně vyhovuje.

Obracíme se však na sociální demokracii, která je součástí Babišovy vlády, a která teď jako jediná má možnost s dosazením Marie Benešové na post ministryně spravedlnosti něco dělat. Nedopusťte to, nebo odejděte z vlády. Dejte najevo, že i vy rozumíte tomu, že její příchod je špatná cesta. Ona sama kdysi sociální demokraty odvrhla slovy, že chce pracovat jen se slušnými lidmi.
 
Obracíme se nejen na předsedu ČSSD a místopředsedu vlády Jana Hamáčka, stejně jako na celé vedení sociální demokracie. Obracíme se na každého sociálního demokrata, který vnímá změnu na ministerstvu spravedlnosti stejně neblaze, jako my.

Odpovězte si na jednoduché otázky: můžeme si být po jmenování Benešové do čela resortu spravedlnosti jisti, že případ bude posouzen nestranně? A pokud státní zástupce AB obžaluje, může zůstat ČSSD ve vládě, kterou vede obžalovaný premiér?

Dejte najevo své obavy, řekněte svému vedení, že se vám nelíbí Babiš ve službách Hradu. A dejte velmi důrazně najevo, že si nepřejete, aby se na tom ČSSD jakkoli podílela." 

Předsednictvo hnutí STAN

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN