Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Ústavní stížnost podpořil rekordní počet senátorů

Ústavní stížnost podpořil rekordní počet senátorů

9. 3. 2017

Šest desítek senátorek a senátorů se připojilo k ústavní stížnosti Miloše Vystrčila (ODS). Potřeba je přitom jen 17 podpisů. Důvodem je novela zákona o rozpočtové odpovědnosti, která zakazuje obcím se nepřiměřeně zadlužit. Zejména ty malé ale bez velkého zadlužení nepostaví například ani kanalizaci. Stížnost sepsal právník Aleš Gerloc, za Sdružení místních samospráv se připojila Věra Kovářová a za STAN předseda senátního klubu Jan Horník.
Ústavní stížnost podpořil rekordní počet senátorů

Ústavní stížnost podpořil rekordní počet senátorů

"Vadí mi nefunkčnost, která kvůli tomuto zákonu do systému přichází," řekl Jan Horník.

„Zákon může výrazně limitovat záměry územních samosprávných celků při údržbě jejich majetku, jeho zlepšování či rozšiřování,“ argumentovali senátoři.

„Historicky je to největší počet, který podpořil návrh na zrušení některých ustanovení zákona o rozpočtové odpovědnosti. Jsme přesvědčeni, že ten zákon je špatný,“ řekl Vystrčil. Senát novelu zmiňovaného zákona nepodpořil a vrátil ji Sněmovně, poslanci však jeho rozhodnutí přehlasovali.

Za Sdružení místních samospráv pak poslankyně Věra Kovářová (STAN) připomněla, že zákon je absurdní. „Je více než 6 tisíc obcí a problémy s financování má jen pár z nich,“ zdůraznila Kovářová fakt, že zákon se novelizoval kvůli hrstce hříšníků.