Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Ušák: Odvolání pana Zetka je zřejmou osobní mstou. Bránil hejtmanovým přátelům vysávat veřejné rozpočty

Ušák: Odvolání pana Zetka je zřejmou osobní mstou. Bránil hejtmanovým přátelům vysávat veřejné rozpočty

18. 3. 2021

Krajští zastupitelé Starostů a nezávislých budou chtít na pondělním mimořádném zastupitelstvu řešit způsob a důvody odvolání předsedy představenstva Krajské zdravotní Jindřicha Zetka. Na jednání proto zvou i další členy představenstva, včetně bývalého předsedy Zetka, kteří by měli dostat prostor k vyjádření. Hejtmanovi sliby o zveřejnění smluv se straníky ANO považuje Filip Ušák (STAN) za nutnost. Nicméně v případě Vladislavy Marschallové a dalších straníků ANO, kteří za odměnu nevykazují odpovídající činnost, vyžaduje okamžité ukončení smluvních závazků s krajem.

Místopředseda krajské organizace STAN Petr Liška a předseda zastupitelského klubu Filip Ušák

Místopředseda krajské organizace STAN Petr Liška a předseda zastupitelského klubu Filip Ušák

„Na náš tlak hejtman přislíbil zveřejnit všechny smlouvy kraje s bafuňáři hnutí ANO. Nepovažuji to od něj za žádnou vstřícnost, ale nutnost směrem k veřejnosti. Druhou věcí je revize jejich plnění. S čím konkrétně radili a jaký z toho měl Ústecký kraj přínos,“ upozorňuje předseda krajského zastupitelského klubu STAN Filip Ušák a dodává: „Práce, kterou odvedla například krajská místopředsedkyně ANO Maschallová za peníze, které mohly jít třeba na odměny zdravotníků, v žádném neodpovídá smluvené výši a není možné ji v žádném případě odůvodnit. 52 tisíc za PR poradenství na poloviční úvazek, což odpovídá mzdě tiskového mluvčího na plný úvazek, to je naprostý výsměch.“

Na trafiku pro Vladislavu Maschallovou upozornil bývalý předseda Krajské zdravotní Jindřich Zetek, který byl podle zastupitelů STAN právě z těchto důvodů hejtmanstvím odvolán.

„Hejtman může konec pana Zetka odůvodnit jakkoli, ale věřit se tomu nedá. Ale z celé této kauzy zřetelně čiší, že šlo o osobní mstu za jeho nesouhlas s podpisem smlouvy pro poradkyni hejtmana a místopředsedkyni ANO. Odvolat šéfa nemocnic, kterým dnes chybí peníze na provoz za upozornění na podpisy fiktivních smluv, je obzvlášť v době krize odporné,“ říká krajský zastupitel STAN Milan Šťovíček.

Způsob a důvody odvolání Jindřicha Zetka z pozice předsedy představenstva Krajské zdravotní budou chtít zastupitelé STAN řešit na pondělní krajském zastupitelstvu.

„Požádali jsme po dohodě všech opozičních stran o pozvání předsedy i místopředsedy představenstva společnosti, plus bývalého předsedy pana Zetka. Celé představenstvo odvolalo generálního ředitele společnosti mimo-jiné i z důvodu těchto fiktivních smluv. Máme i celou řadu dalších podezření, na která se chceme ptát. Jak je například možné, že hejtman podepsal příkaz k odměně GŘ a obešel tímto představenstvo? Budou nás zajímat i nejasnosti ohledně očkování, máme celorepublikově nejméně vakcín, jsme jediný kraj, ve kterém neočkují praktici, a naopak o řadě očkovacích míst panují pochybnosti, že se očkují lidé z protekce. Je velice smutné, že v takovéto situaci, kdy naši zdravotníci doslova padají na ústa a nemocnice jsou přeplněné, je schopen někdo takto systémově nezvládat situaci.“ doplňuje Filip Ušák.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN