Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Urbanová: Navrhuji na vyznamenání odborníky v oblasti domácího a sexualizovaného násilí

Urbanová: Navrhuji na vyznamenání odborníky v oblasti domácího a sexualizovaného násilí

3. 4. 2024

Poslankyně Starostů Barbora Urbanová letos podává hned několik návrhů na vyznamenání odborníků aktivních v oblasti domácího a sexualizovaného násilí za jejich celoživotní přínos v ochraně obětí a vzdělávání odborníků i veřejnosti. Návrhy budou muset projít schvalovacím procesem Poslanecké sněmovny, než budou odeslány k rukám prezidenta Petra Pavla.

Urbanová: Navrhuji na vyznamenání odborníky v oblasti domácího a sexualizovaného násilí

Urbanová: Navrhuji na vyznamenání odborníky v oblasti domácího a sexualizovaného násilí

„Nacházíme se v době, kdy konečně společnost přestává koukat na přežívší domácího a sexualizovaného násilí jako někoho, kdo si za to, co se mu stalo, může sám. Čeká nás ještě dlouhá cesta, ale tihle tři lidé byli na jejím začátku,” vysvětlila svou motivaci pro nominace Barbora Urbanová.

Návrhy na vyznamenání medailí Za zásluhy:

Ludmila Čírtková se profesně věnuje viktimologii a pomoci obětem trestných činů. Vyučuje na několika univerzitách a spolupracuje s Bílým kruhem bezpečí. Stojí za mnoha změnami, které pomáhají ochraně obětí domácího a sexualizovaného násilí. Snaží se o osvětu veřejnosti o psychologii obětí i pachatelů násilí a boří mýty o tom, jak násilné činy na lidi působí a jaké následky si z nich odnáší.

Lucie Hrdá právně zastupuje oběti domácího a sexualizovaného násilí. Založila spolek Bez trestu, který se věnuje vzdělávání v oblasti domácího a sexualizovaného násilí a podpoře obětí takového násilí. Svou prací dlouhodobě poukazuje na nedostatečnou právní úpravu ochrany obětí a vyzývá ke změně tohoto stavu. Stojí za legislativní změnou, kterou označujeme jako znásilnění z podstaty, a která se týká vyšší ochrany dětí pod 12 let před sexuálními aktivitami, které na nich vykonávají sexuální predátoři.

Radek Ptáček se zabývá zejména psychologií dítěte a forenzní psychologií. Dlouhodobě systematicky pracuje na zlepšení ochrany dětí, což se propisuje do konkrétních legislativních změn. Za sérii konferencí a monografií Etika a komunikace v medicíně získal ocenění rektora Univerzity Karlovy. Během své kariéry napsal mnoho vědeckých prací, které jsou široce citované, sám je také recenzentem a členem redakčních rad několika odborných časopisů. Byl prezidentem největšího světového kongresu o ochraně dětí IPSCAN 2018. 

Autor: Sára Beránková