Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Ten, kdo zvedne ruku pro navrhovanou změnu veřejných zakázek, je podezřelý z korupce

Ten, kdo zvedne ruku pro navrhovanou změnu veřejných zakázek, je podezřelý z korupce

13. 5. 2020

Poslanecká sněmovna má dnes na mimořádné schůzi projednávat narychlo předloženou, ale zcela zásadní novelu zákona o zadávání veřejných zakázek i odložení termínu pro schvalování státního rozpočtu na rok 2021.

Ten, kdo zvedne ruku pro navrhovanou změnu veřejných zakázek, je podezřelý z korupce

Ten, kdo zvedne ruku pro navrhovanou změnu veřejných zakázek, je podezřelý z korupce

Novelou zákona o zadávání veřejných zakázek navrhuje vláda zrušit komisi při číselně vyjádřeném hodnocení, zasílání odůvodnění, rozšířit možnosti Jednacího řízení bez uveřejnění, umožnit nedoložení kvalifikace, profesní způsobilosti nebo vlastnictví.

„To, co vláda posílá do Sněmovny, je legislativní peklo. V případě, že bude chtít vláda nakupovat od českých firem, nemusí nic v zákoně měnit. Vláda se ale tímto návrhem pouze pokouší přikrýt miliardové zakázky ze zahraničí, co proběhly v době krize,“ uvádí poslanec STAN Petr Gazdík.

„Všechny chyby, které při zadávání zakázek svou neschopností způsobili, teď chtějí zanést do zákona jako pravidlo pro příště. A ještě to svést na krizové období. Pro nákup od domácích firem tahle změna vůbec není potřeba. Potřebují ji jen pro další nákupy třeba v Číně. Pro vyvedení peněz ze země,“ upozorňuje autor registru smluv Jan Farský.

Poslanci STAN připomínají, že vláda hospodaří s veřejnými prostředky, s penězi od daňových poplatníků. Dlouhá léta se tu budoval transparentní systém zadávání veřejných zakázek, aby se miliardy nevyhazovaly z oken nebo nepřihrávaly spřáteleným firmám. To chce dnes vláda pod rouškou krizového období změnit.

„Vládě se ale nyní zalíbilo nakupovat bez pravidel, neprůhledně a předraženě. To je už za korupční hranou a každý poslanec, který pro to zvedne ruku, bude podezřelý z korupce,“ dodal Gazdík.

Není relevantní důvod pro posunutí termínů pro schvalování rozpočtu
Ministryně financí navrhuje posunout předložení konečného návrhu státního rozpočtu na rok 2021 vládě ke schválení až na konec září a Poslanecké sněmovně do konce října. Podle poslanců STAN není důvod měnit harmonogram schvalování rozpočtu.

„Paní ministryně změnu odůvodňuje, že by rozpočet byl nepřesný a neodpovídal realitě, ale to se tu přeci děje každý rok. Ministerstvo se každý rok svými odhady v oblasti příjmů pravidelně sekne o desítky miliard, takže v tom se nic nezmění. Jediný skutečný záměr vidím v tom, že ministryně Schillerová nechce překládat tak vysoký deficit před krajskými volbami a zkrátit termín pro důkladné studium návrhu opozicí. To však nejsou důvody pro změnu harmonogramu schvalování rozpočtu,“ říká poslankyně Věra Kovářová.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN