Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Starostové a nezávislí vítají rozhodnutí ÚOHS o nezákonnosti smluv na mýto

Starostové a nezávislí vítají rozhodnutí ÚOHS o nezákonnosti smluv na mýto

25. 10. 2016

Hnutí Starostové a nezávislí přivítalo, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodl o nezákonnosti prodloužení smluv se společností Kapsch na provozování mýtného systému.
Starostové a nezávislí vítají rozhodnutí ÚOHS o nezákonnosti smluv na mýto

Starostové a nezávislí vítají rozhodnutí ÚOHS o nezákonnosti smluv na mýto

Podle ÚOHS se Ministerstvo dopravy se dopustilo správního deliktu tím, že uzavřelo uvedené dodatky se společnostmi ze skupiny Kapsch v jednacím řízení bez uveřejnění, přestože za daných okolností to udělat nemělo. Za toto porušení zákona uložil ÚOHS ministerstvu pokutu ve výši 1 milion korun. Proti rozhodnutí může podat ministerstvo rozklad. 

"Naše hnutí se na antimonopolní úřad obrátilo s žádostí, aby bylo jasné, zda rozhodnutí nevypisovat řádnou soutěž na výběr mýtného není protiprávní. Byli jsme od začátku jednoznačně přesvědčeni, že takový postup v rozporu se zákonem je. Verdikt antimonopolního úřadu tedy vítáme," řekl předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

STAN se zároveň domnívá, že náhradu škody, pokud bude pravomocná, by stát měl vymáhat po těch, kteří tento stav zavinili - tedy po pracovnících ministerstva dopravy v čele s ministrem.

"My navrhujeme, aby pokuta byla vymáhána po panu ministrovi i po úřednících, kteří tento chybný a nezákonný postup způsobili. Jsme zastánci názoru, že státní úředníci by měli nést hmotnou odpovědnost za škodu, kterou při výkonu své funkce státu způsobí. Několikrát naši poslanci a senátoři - naposledy náš senátorský klub letos na jaře - neúspěšně předložili návrh zákona, podle kterého by stát škodu vymáhat musel. Nyní pouze může a jen minimálně toho využívá," dodal Petr Gazdík.

Autor: STAN