Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Starostové a nezávislí: Návrat k odpovědnému hospodaření. Schválili jsme státní rozpočet včetně našich pozměňovacích návrhů

Starostové a nezávislí: Návrat k odpovědnému hospodaření. Schválili jsme státní rozpočet včetně našich pozměňovacích návrhů

10. 3. 2022

Poslanecká sněmovna dnes schválila vládní návrh státního rozpočtu pro rok 2022. Rozpočet nyní počítá se schodkem 280 miliard korun, což je téměř o 100 miliard méně, než byl návrh minulé vlády. Koaličním stranám se tak podařilo splnit jeden ze slibů, který voličům před volbami daly. Finální verze státního rozpočtu zahrnuje i několik pozměňovacích návrhů, na kterých se podíleli zástupci hnutí STAN. Sněmovna odsouhlasila škrty, které sníží rozpočet prezidentské kanceláři a další institucím, přesun peněz na humanitární pomoc Ukrajině nebo zvýšení finanční podpory potravinových bank.

Starostové a nezávislí: Návrat k odpovědnému hospodaření. Schválili jsme státní rozpočet včetně našich pozměňovacích návrhů

Starostové a nezávislí: Návrat k odpovědnému hospodaření. Schválili jsme státní rozpočet včetně našich pozměňovacích návrhů

Schválením rozpočtu se Česká republika dostala z rozpočtového provizoria, ve kterém hospodařila od začátku ledna. I v tak krátké době dokázala vláda přetvořit původní návrh předchozího kabinetu a najít konkrétní úsporná opatření. Ušetřit se podařilo i čtyřem ministrům z hnutí STAN, a to zejména v provozních výdajích a posunutím plánovaných investic. 

„Nemůžeme předat zemi našim dětem ve stavu, v jakém jsme ji od minulé vlády převzali. Realita je, že šetřit zkrátka musíme. Nechceme a nebudeme ale šetřit na lidech, na platech hasičů nebo policistů. To jsme slíbili a to se nám podařilo splnit. Začínáme u sebe, mimo jiné jsme dokázali najít úspory na provozu samotného ministerstva,” shrnul ministr vnitra a 1. vicepremiér Vít Rakušan. 
 
Své výdaje snížilo také ministerstvo průmyslu. Šéf resortu Jozef Síkela pak dokázal zajistit až 5 miliard korun na efektivní pomoc podnikatelům v sektorech, které byly postižené koronavirovými restrikcemi. Také ministr školství Petr Gazdík splnil předvolební slib a zajistil, aby platy pedagogických pracovníků neklesly pod 130 % průměrné mzdy. 
 
„Oceňuji současnou vládu za její přístup, za to, že nastolila trend dobrého hospodáře. Podařilo se provést revizi státního rozpočtou, tedy tak zásadního zákona, v tak krátké době. Snížili jsme deficit a zároveň tím děláme protiinflační kroky, a to i přes tíživou ekonomickou situaci," shrnul předseda rozpočtového výboru z hnutí STAN Josef Bernard.

Rozpočet počítá i s pozměňovacími návrhy od hnutí STAN
Sněmovna přijala rozpočet i s několika pozměňovacími návrhy, které předložili zástupci za hnutí  STAN. Jedná se o přesun 1,8 miliardy korun na pomoc Ukrajině a lidem prchajícím před válkou, což v minulém týdnu předložil poslanec Petr Letocha. Peníze se přemístí z vládní rozpočtové rezervy tam, kde jsou nyní akutně potřeba - na resorty vnitra a zahraničí.
 
Díky pozměňovacímu návrhu, za kterým stojí místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová a poslankyně Jana Krutáková, se pak zvýší finanční podpora potravinových bank, a to o 20 milionů korun.

„Potravinové banky distribuují potraviny lidem, kteří se ocitli v hmotné nouzi - ať už jde o seniory, rodiny s dětmi, matky samoživitelky či lidi bez domova. Nyní jsou ovšem potravinové banky obzvlášť vytížené vzhledem k mimořádné mezinárodní situaci. V důsledku válečného konfliktu na Ukrajině proudí do České republiky tisíce uprchlíků, kterým potravinové banky poskytují pomoc. I vzhledem k těmto mimořádným nákladům si potravinové banky zaslouží zvýšení podpory,. Je třeba zajistit potraviny pro všechny potřebné,” vysvětlila důvod návrhu Kovářová. 
 
Uspořit bezmála 110 milionů korun se podařilo také díky pozměňovacímu návrhu, který předložil předseda rozpočtového výboru za hnutí STAN Josef Bernard s dalšími koaličními poslanci. Škrty se dotknou například Kanceláře prezidenta republiky, která dostane o 21,7 milionů korun méně, než stanovil původní návrh. Sněmovna přijde o 39 milionů a Senát o 16,9 milionů korun.

Autor: Sára Beránková