Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy STAN: Schválili jsme daňové výhody pro ty, kteří pomáhají Ukrajině

STAN: Schválili jsme daňové výhody pro ty, kteří pomáhají Ukrajině

27. 4. 2022

Poslanecká sněmovna dnes schválila ve třetím čtení vládní novelu zákona o daních z příjmů, která umožní uplatnit daňové výhody za pomoc Ukrajině v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na jejím území. Díky předloze bude možné například odečíst z daní bezúplatná plnění poskytnutá za účelem podpory obrany Ukrajiny. Daňově uplatnit bude možné i dary poskytnuté přímo Ukrajině nebo ukrajinským neziskovým organizacím. Novela také zachovává i vyšší limit pro jednotlivce a firmy pro odpočet hodnoty darů ze základu daně z příjmů. Poslanecký klub hnutí STAN tento návrh jednohlasně podpořil. 

STAN: Schválili jsme daňové výhody pro ty, kteří pomáhají Ukrajině

STAN: Schválili jsme daňové výhody pro ty, kteří pomáhají Ukrajině

„Cílem návrhu je daňově podpořit dobročinné aktivity poplatníků směřující k pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům v probíhajícím válečném konfliktu s Ruskem. Jsem proto velmi rád, že se podařilo návrh všemi hlasy schválit a lidé a firmy si tak budou moci odečíst z daní dary až do výše třiceti procent daňového základu,“ uvedl k návrhu předseda rozpočtového výboru z hnutí STAN Josef Bernard. 

„Chtěl bych poděkovat všem českým občanům za ohromnou vlnu solidarity. Finanční dary, které  poskytli jednotlivci i firmy, pomáhají na obranné úsilí Ukrajiny proti ruské invazi či tamním neziskovým organizacím. Je to i dobrý signál společnosti, které není situace nedaleko od našich hranic lhostejná,” dodal ministr vnitra Vít Rakušan. 

Autor: Sára Beránková