Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy STAN: Poplatky za autorská práva mají podléhat posouzení antimonopolního úřadu

STAN: Poplatky za autorská práva mají podléhat posouzení antimonopolního úřadu

30. 8. 2016

Skupina poslanců navrhne dozor nad zvyšováním poplatků za užití uměleckého díla. Reaguje tak na jednostranné a skokové zvýšení poplatků až o 50 procent, ke kterému přistoupil Ochranný svaz autorský (OSA). Zvýšení se citelně dotkne měst a obcí, ale také restaurací či hotelů i dalších uživatelů. OSA přitom v loňském roce dosáhl na nejvyšší příjmy za celou dobu své historie od r. 1919.
STAN: Poplatky za autorská práva mají podléhat posouzení antimonopolního úřadu

STAN: Poplatky za autorská práva mají podléhat posouzení antimonopolního úřadu

Místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík pokládá postup jednostranného a skokového zvýšení poplatků OSA, které dopadnou nejen na obce a města, ale i další uživatele, za nepřijatelný: „Nechápu, jak je možné, aby v meziročním srovnání mohly sazby narůst o 50 %.” 
 
Podle Gazdíka novela z dílny ministerstva kultury, kterou nyní projednává Poslanecká sněmovna, takovému postupu kolektivního správce nezabraňuje a umožňuje jednostranné vydávání sazebníků kolektivních správců i po jejím případném schválení.
 
„Ministerstvem kultury předložená novela nepřináší dostatečná pravidla pro vydávání sazebníků kolektivních správců. Jménem skupiny poslanců jsem už zaslal dopisy ministrovi kultury a předsedovi Úřadu pro ochranu hospodářskou soutěž,“ uvedl Gazdík. 
 
Skupina poslanců v čele s ním proto bude prosazovat, aby novelu autorského zákona znovu posoudily sněmovní výbory. Zároveň poslanci, kteří jsou členové hnutí STAN, předloží pozměňovací návrh.
 
„Budeme chtít, aby meziroční zvýšení nad určitou úroveň, například nad dvojnásobek inflace zjištěné za poslední tři roky, podléhal dohledu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Je to logické, antimonopolní úřad má dohlížet, aby nikdo nezneužíval dominantní postavení na trhu,“ vysvětluje poslanec Jan Farský.
 
“Úřední dohled nad tvorbou sazebníků kolektivních správců je upraven například v Německu, Rakousku či Švýcarsku. Navrhneme ho zavést i u nás. Nechceme trestat autory za postup OSA, ale není možné nečinně přihlížet takovémuto skokovému zvýšení poplatků. Autorská práva musíme dodržovat, ale odměny musí být přiměřené,“ dodává František Vácha.
 
František Vácha také jako člen Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu požádal jeho předsedu Jiřího Zlatušku, aby se výbor k problematice novely autorského zákona sešel ještě jednou v září a projednal ještě před ukončením 2. čtení další pozměňovací návrhy.
 
Poslankyně Věra Kovářová zároveň chystá na konec září na téma sazebníků kolektivní správců veřejné slyšení. 
 
„Jsem rovněž členkou předsednictva Sdružení místních samospráv, které jako první na dramatický nárůst poplatků OSA upozornilo a vím, že stížnosti proti OSA podalo podle naší evidence na 180 obcí a měst z celé ČR. Zjistili jsme také, že sazby v řadě jiných států EU jsou dokonce nižší, než které OSA požaduje v ČR,“ říká Kovářová, která již jednala s předsedou dalšího sdružení, na které enormní nárůst poplatků OSA dopadne – Asociací hotelů a restaurací ČR Václavem Stárkem.
 
Tiskové oddělení STAN

Autor: Tiskové STAN