Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy STAN navyšuje prostředky na rozvoj infrastruktury, vzdělávání či boj se suchem

STAN navyšuje prostředky na rozvoj infrastruktury, vzdělávání či boj se suchem

26. 11. 2019

Jedním z nejočekávanějších témat 39. schůze Poslanecké sněmovny bude projednávání druhého čtení návrhu státního rozpočtu pro rok 2020. 

STAN navyšuje prostředky na rozvoj infrastruktury, vzdělávání či boj se suchem

STAN navyšuje prostředky na rozvoj infrastruktury, vzdělávání či boj se suchem

V něm se bude diskutovat nad jednotlivými pozměňovacími návrhy, kterými se přesouvají finanční prostředky napříč kapitolami. Hnutí STAN proto na tiskové konferenci představilo 14 pozměňovacích návrhů, které odrážejí priority hnutí.

„V rámci státního rozpočtu budeme prosazovat naše dlouhodobé priority – Rozvoj a dostupnost vzdělávání, ochranu kulturních památek, modernizaci dopravní infrastruktury a občanské vybavenosti nebo boj proti suchu. Ačkoli se jedná o reálné problémy naší země, tak v těchto oblastech má současný návrh státního rozpočtu rezervy a z toho důvodu budeme prosazovat navýšení prostředků do těchto kapitol. Nezapomínáme však ani na kapitoly, které nejsou pro vládu prioritou, jako např. podpora výstavby a opravy místních komunikací, navýšení kapacit mateřských škol, protidrogová prevence nebo podpora skautů a horské služby,“ představuje rozpočet poslankyně Věra Kovářová.
 

Více o jednotlivých pozměňovacích návrzích naleznete zde.


Vláda dlouhodobě blokuje projednávání opozičních návrhů. Hnutí STAN bude proto prosazovat zařazení 2 bodů na program aktuálního jednání Sněmovny.

„Příkopy v naší společnosti se prohlubují. Ekonomické i sociální rozdíly mezi centrem a regiony se zvyšují. Stále více studií upozorňuje, že to může být do budoucna zásadní problém. Mezi Prahou a Karlovarským krajem jsou trojnásobné rozdíly v počtu vysokoškoláků, podobný rozdíl je i v HDP a zároveň se snižuje dostupnost služeb na venkově. My jsme před třinácti měsíci předložili jediný skutečný návrh, s cílem zamezit trendu zvyšujících se rozdílů. Od té doby stále nebyl zařazen na program, proto chceme zařadit nyní a konečně otevřít diskuzi o této problematice,“ říká předseda poslaneckého klubu Jan Farský.

Druhým návrhem je zákon o vnitrozemské plavbě, který zamezuje splavnění Berounky. Zákon již jednou Sněmovnou prošel, ale po vrácení Senátem byl zamítnut, protože byl součástí návrhu, zabývajícím se mírou alkoholu cyklistů a vodáků.

„Na čtvrtek se nám podařilo zařadit návrh zákona o vnitrozemské plavbě, po kterém už téměř pět let volají starostové i obyvatelé z okolí Berounky. Cílem našeho návrhu je zachování krajiny podél řeky a přírodního dědictví nad možností splavnit řeku pro větší lodě, jejíž přínos není adekvátní, vzhledem k tomu, jakou škodu by mohl napáchat v krajině,“ upozorňuje autorka návrhu Jana Krutáková.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN