Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy STAN napadl vládní rozhodnutí o mýtném u antimonopolního úřadu

STAN napadl vládní rozhodnutí o mýtném u antimonopolního úřadu

18. 7. 2016

Hnutí Starostové a nezávislí považují vládní rozhodnutí nevypisovat řádnou soutěž na výběr mýtného za protiprávní a obrátilo se proto na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
STAN napadl vládní rozhodnutí o mýtném u antimonopolního úřadu

STAN napadl vládní rozhodnutí o mýtném u antimonopolního úřadu

“Je to v příkrém rozporu s tím, jak jsou leckdy účelově kriminalizováni komunální politici - starostové, radní, zastupitelé -, a to často jen pro formální chyby. A tady ministerstvo dopravy zadá veřejnou zakázku za 7,5 miliardy bez transparentní soutěže,” vysvětluje předseda STAN a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík. 

“I na tento do očí bijící nepoměr mezi chováním vlády a přístupu ke komunální samosprávě chceme podnětem antimonopolnímu úřadu upozornit,” dodává Petr Gazdík.

Podnět hnutí STAN se týká rozhodnutí vládního kabinetu z 11. července 2016, podle kterého může ministr dopravy Dan Ťok prodloužit smlouvu s firmou Kapsch na výběr mýtného na další tři roky. V opačném případě hrozilo, že po roce 2016 nebude moci stát vybírat mýtné vůbec.

“Tuto situaci ale zavinilo svým flagrantním nekonáním samo Ministerstvo dopravy. Několik let nedělalo vůbec nic. Nyní jednoznačně směřuje k zadání veřejné zakázky bez soutěže, podle nás protiprávně a bez splnění zákonných požadavků,” upozorňuje místopředseda STAN a poslanec Evropského parlamentu Stanislav Polčák.

Hnutí STAN nechápe, proč už ministerstvo dopravy nezačalo zároveň na přípravě soutěže pracovat.

“Zároveň jsme připraveni hledat společně s ministerstvem dopravy cestu, jak zajistit výběr mýtného i od příštího roku právně nezpochybnitelným způsobem,” doplňuje Petr Gazdík.

Autor: Tiskové oddělení