Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy STAN: Komunální volby jsou úspěšně za námi, Senát ale zůstal za očekáváním

STAN: Komunální volby jsou úspěšně za námi, Senát ale zůstal za očekáváním

29. 9. 2022

Hnutí Starostové a nezávislí považuje letošní komunální volby za úspěch. Společně s nezávislými kandidáty, kteří byli hnutím STAN navrženi, získalo 3202 mandátů. Oproti roku 2018, kdy bylo součástí sedmi zastupitelstev, nyní zasedne v devíti krajských městech včetně hlavního města Prahy, kde STAN úspěl poprvé jako samostatně uskupení. Výsledky potvrdily, že ve volbách, v nichž občané hodnotí převážně každodenní práci a praktická řešení, jsou zástupci hnutí STAN trvale úspěšní. Výsledky senátních voleb však nedopadly podle očekávání. Již v prvním kole senátních voleb uspěl společný koaliční kandidát a člen senátorského klubu Starostů Jiří Růžička. Ve druhém kole budou svoji pozici obhajovat Renata Chmelová a Michael Canov (SLK).

STAN: Komunální volby jsou úspěšně za námi, Senát ale zůstal za očekáváním

STAN: Komunální volby jsou úspěšně za námi, Senát ale zůstal za očekáváním

„Rád bych poděkoval všem, kteří přišli k volbám, stejně tak kandidátům a lidem, kteří zasedli v komisích a odvedli rovněž důležitou práci. Nejsme v lehké době a ani naše hnutí nemělo ve volbách nejlepší výchozí pozici. Výsledky ale ukázaly, že STAN byl opět nejúspěšnější z hlediska poměru mezi počtem kandidátů a zvolených zastupitelů. Dohromady jsme letos získali 3186 mandátů, a to i přes pokles počtu registrovaných kandidátních listin. Zvýšili jsme zastoupení v zastupitelstvech krajských měst včetně hlavního města Prahy. Věřím, že naši zástupci navážou ve svých městech a obcích na dosud kvalitní práci a potvrdí důvěru, kterou do nich voliči svým hlasem vložili,“ okomentoval výsledek předseda hnutí STAN Vít Rakušan
 
STAN výrazně zvítězil i v místech spojených s viditelnými tvářemi hnutí jako je Kolín (téměř 50 procent), Pacov (přes 58 procent), Semily (přes 32 procent), Mnichovo Hradiště (přes 72 procent), Mnichovice (přes 80 procent), Nová Paka (přes 46 procent), Suchá Loz (přes 35 procent). Velkým úspěchem je i zisk zastupitelských míst na pražském magistrátu, kde STAN dosud působil pouze v rámci koalic. Nyní bude mít jako samostatný klub pět zastupitelů. 
 
Senátní volby z pohledu hnutí STAN ovšem podle představ nedopadly. Ze 14 kandidátů do druhého kola postupují dva obhajující senátoři. „Výsledek senátních voleb nás nepotěšil, to nebudeme zastírat. Do druhého kola senátních voleb za STAN postoupila pouze v Praze 10 Renata Chmelová a v libereckém obvodu za naše partnerské SLK Michael Canov. Děkuji všem, kteří se chystají podpořit tyto i další demokratické kandidáty v jiných senátních obvodech, jejich volba teď bude důležitá,” uzavřel 1. místopředseda hnutí Lukáš Vlček. 

Autor: Sára Beránková