Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy STAN: Koalice v Praze dlouhodobě nefungovala, ČSSD tento stav jen potvrdila

STAN: Koalice v Praze dlouhodobě nefungovala, ČSSD tento stav jen potvrdila

10. 11. 2015

Sociální demokracie v Praze dnes opustila koaliční schůzi hned po několika minutách a odmítla o čemkoli jednat. Jako záminku uvedli prohlasování posílení rozpočtů pražských městských částí, tedy nejzásadnější programový bod Starostů a nezávislých.
STAN: Koalice v Praze dlouhodobě nefungovala, ČSSD tento stav jen potvrdila

STAN: Koalice v Praze dlouhodobě nefungovala, ČSSD tento stav jen potvrdila

„Dlouho jsme se snažili udržet jednotu koalice, a to i za cenu mnoha ústrků, které jsme museli od našich partnerů od léta snášet. Vždy nám šlo o prosazování našeho programu. Mrzí mě, že si jako záminku vzali posílení rozpočtů městských částí, ale protože jde o nejzásadnější programový bod Starostů a nezávislých, jsem i přesto ráda, že se nám jej podařilo prosadit. Snaha ČSSD je přerozdělovat a centralizovat, což jde přesně proti našemu smýšlení. Chceme, aby se rozhodovalo co nejblíže k lidem, ne v centru,“ říká radní Jana Plamínková (STAN).

Starostové a nezávislí už před časem deklarovali, že koalice je nefunkční, a že začínají vyjednávat nové podmínky. „I přesto jsme věřili, že si koaliční partneři dokážou sednout opět k jednacímu stolu a vyjednat novou, možná lepší smlouvu, kde by byly lépe zakotveny podmínky pro jednotlivá hlasování. Bohužel se tak nestalo, ČSSD opustila jednání hned po několika minutách a odmítla o čemkoli jednat,“ říká Plamínková.

„Koalice v Praze nefungovala dlouhodobě, a pokud je důvodem jejího definitivního rozpadu odstranění finanční diskriminace pražských městských částí, pak je nám to sice líto, ale s tím už nic neuděláme,“ dodává zastupující předseda STAN Petr Gazdík.

Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN