Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy STAN: Funkce starosty by neměla být partajním handlem, přímou volbu navrhneme znova

STAN: Funkce starosty by neměla být partajním handlem, přímou volbu navrhneme znova

13. 7. 2016

Sněmovna dnes v prvním čtení zamítla návrh zákona o přímé volbě starostů, který předložili poslanci STAN. Toto rozhodnutí STAN nepovažují za odpovědné z mnoha důvodů, např. proto, že přímou volbu starostů si přeje 80 procent voličů, navíc by zamezila ovládání obcí stranickými sekretariáty.
STAN: Funkce starosty by neměla být partajním handlem, přímou volbu navrhneme znova

STAN: Funkce starosty by neměla být partajním handlem, přímou volbu navrhneme znova

„Chceme, aby se starostou stal ten, koho lidé skutečně v čele obce chtějí, a tato funkce nebyla partajním handlem,“ říká spoluautor novely a předseda STAN Petr Gazdík. „Stává se totiž, že při povolebních jednáních se do funkce dostane neúspěšný kandidát, který se ani nestal zastupitelem a dodatečně se tam dostane po dohodě a díky odstoupení třeba dvou tří úspěšnějších kandidátů,“ říká Gazdík.
 
Přímá volba starostů není žádnou revolucí. „Je nesmysl, že by pro přímou volbu starostů byla nutná novela ústavy. Chceme, aby se starostové volili přímo v malých obcích do 1500 obyvatel, kde se lidé navzájem znají a přímá volba zde de facto již funguje. Bohužel jsme ale narazili na odpor jiných stran, které si přímou volbu starostů nepřejí. Nechtějí nad nimi ztratit kontrolu skrze své sekretariáty,“ říká europoslanec za STAN Stanislav Polčák.
 
„Až se budou voliči za dva roky divit, že se starostou jejich obce nestal kandidát s nejvyšším počtem hlasů, mohou poděkovat těm, kteří dnes přímou volbu starostů odmítli. Je paradoxní, že právě přímá volba starostů v jistých formách funguje ve všech okolních státech, nikde se nevede relevantní debata o jejím zrušení, a my se jí i přesto stále bráníme,“ dodává Petr Gazdík.
 
STAN novelu podají znova.
 
Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN
 

Autor: Tiskové STAN