Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Sněmovna odmítla nesmyslnou kriminalizaci komunálních politiků

Sněmovna odmítla nesmyslnou kriminalizaci komunálních politiků

17. 5. 2017

Poslanecká sněmovna dnes schválila návrh novely z pera poslanců STAN, která upřesňuje podmínky hospodaření s majetkem samospráv. Novela, která nyní míří do Senátu, má čelit nesmyslné kriminalizaci komunálních a regionálních politiků, k níž v posledních letech dochází.

Sněmovna odmítla nesmyslnou kriminalizaci komunálních politiků

Sněmovna odmítla nesmyslnou kriminalizaci komunálních politiků

„Do zákona o obcích, krajích a o hlavním městě Praze vkládáme ustanovení, díky kterému budou zohledňovány i jiné důležité zájmy, než je jen hlediska momentální ekonomické výhodnosti. Jde například o situace, kdy obec s ohledem na dlouhodobý, dobře odůvodněný prospěch prodá majetek za nižší cenu než cenu obvyklou. Orgány činné v trestním řízení měly tendenci tato jednání, která jsou projevem ústavně garantované samosprávy, kriminalizovat,“ vysvětluje poslankyně Věra Kovářová (STAN).

„Lidé, kteří svůj volný čas věnují práci pro svou obec, byli v řadě případů nesmyslně popotahováni, přišli o zdraví i dobrou pověst, přestože z okolností bylo zřejmé, že se snažili jednat v nejlepším zájmu svých spoluobčanů. Tomu jsme učinili prostřednictvím téhle novely přítrž,“ dodává poslanec předseda STAN Petr Gazdík.

„Tato novela je pro samosprávy zásadní. Posiluje právni jistotu komunálnich politiků, kteří se dnes mnohdy obávají rozhodovat. Tento zákon tak zastupitelům obnovuje důvěru v právo a samosprávu, jež mají komunálni politici naplňovat," předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák, který jako advokát dříve hájil několik trestně stíhaných starostů a radních.

 

Autor: Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN