Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Senátorka Žáková uspěla s návrhem na kompenzace obcím a krajům

Senátorka Žáková uspěla s návrhem na kompenzace obcím a krajům

28. 1. 2021

Naše senátorka Hana Žáková uspěla v Senátu s pozměňovacím návrhem na kompenzační bonus pro obce a kraje.

 

Senátorka Žáková uspěla s návrhem na kompenzace obcím a krajům

Senátorka Žáková uspěla s návrhem na kompenzace obcím a krajům

Pozměňovací návrh (PN), který jsem podala k návrhu zákona o kompenzačním bonusu, byl Senátem přijat!  A o co se jedná? 
„Jarní“ kompenzační bonus (nejen) pro podnikatele v souvislosti se zákazem nebo omezením podnikatelské činnosti z důvodu protiepidemických opatření měl velký dopad na kraje a obce. Během července a srpna byl pouze obcím (nikoli krajům) vyplacený jednorázový příspěvek. Na podzim už tomu tak ale nebylo. A to je třeba napravit, neboť by tak samosprávy byly současnou krizí zasaženy dvakrát. Jednak poklesem výběru sdílených daní z důvodu omezení ekonomiky na základě mimořádných opatření vlády, dále pak v důsledku vyplácení kompenzačního bonusu za tato mimořádná opatření.
Pozměňovací návrh přichází s následujícím řešením. Obcím, městům a krajům by byl negativní dopad tohoto zákona do rozpočtů samospráv kompenzován ve skutečné výši dle jejich podílu na výplatě kompenzačního bonusu, a to vždy po skončení každého bonusového období, které odpovídá danému jednotlivému období nouzového stavu.
Za pomoc s přípravou chci poděkovat Stanislavu Polčákovi, dále děkuji za podporu Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv České republiky, Asociace krajů České republiky, kolegyním a kolegům a legislativnímu odboru za rychlou korekturu.
Nyní mě čeká obhajoba v Poslanecké sněmovně.
 

Autor: Hana Žáková, senátorka STAN