Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Senátoři z klubu Starostové a nezávislí: Stavební zákon není novela, ale špatná reforma

Senátoři z klubu Starostové a nezávislí: Stavební zákon není novela, ale špatná reforma

1. 7. 2021

Senát se bude na své 13. schůzi zabývat dlouho chystanou novelou stavebního zákona. Zástupci horní komory PČR ve většině žádají zamítnutí této verze. Senátoři jsou proti centralizaci moci na jeden hlavní stavební úřad a iluze si nedělají ani z digitalizace, kterou opěvuje ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Česká republika by si podle senátorů měla nejprve přivyknout na územní plánování, ve kterém zaostává za jinými státy.

Senátoři z klubu Starostové a nezávislí: Stavební zákon není novela, ale špatná reforma

Senátoři z klubu Starostové a nezávislí: Stavební zákon není novela, ale špatná reforma

„Stavební zákon je tak špatný, že oprava není možná, proto jsme se jako senátoři napříč kluby dohodli, že budeme hlasovat pro jeho zamítnutí,“ říká jeden ze zpravodajů, senátor a starosta obce Petrovice na Příbramsku, Petr Štěpánek.

„Když by náhodou byl tento zákon přijat a přehlasován 101 v Poslanecké sněmovně, dojde k absolutní paralýze stavebního řízení v celé České republice,“ dodává senátor Štěpánek.

Nové zabezpečení občanských průkazů a příjmení žen bez přípony -ová

Senátoři budou na schůzi projednávat i zákon o občanských průkazech a s ním spjatý zákon týkající se oficiálního uvádění ženských příjmení bez přípony -ová. I přesto, že někteří členové Ústavně-právního výboru se změnou zápisu příjmení nesouhlasili, byl podpořen sněmovní návrh. Proti tomuto rozhodnutí se vyjádřil senátor a předseda ústavní komise Zdeněk Hraba. Podporu získal i od svých kolegů z klubu a zároveň členů výboru, Michaela Canova a Pavla Kárníka.

"Nejedná se o soukromou, ale veřejnou záležitost," argumentoval svůj názor Hraba. Podle něj by se měl návrh nejdříve řádně projednat a zjistit, zda má vůbec o tuto možnost zájem veřejnost. Jelikož jde o cizorodý prvek, poukázal i na nesouhlas jazykovědců.

Stejné podmínky na možnost pojištění pro děti cizinců

Děti narozené cizincům s dlouhodobým pobytem v ČR by měly mít stejné nároky na pojištění jako děti narozené cizincům s trvalým pobytem. To by měla řešit novela zákona o pojištění dětí cizinců. Senátoři hodlají většinově hlasovat pro jeho přijetí. Považují za nezodpovědné, že lidem, kteří u nás žijí dlouho a zasluhují se o rozvoj různých odvětví, republika neposkytuje možnost státního pojištění pro jejich potomky.

„Jsem ochoten podpořit PN o zdravotním pojištění děti cizinců s dlouhodobým  pobytem v ČR. Jako nemocniční lékař vím, že mnoho nemocnic je provozně závislých na lékařích i dalším zdravotnickém personálu ze zemí mimo EU. Tento návrh beru jako vstřícný krok pro ně a sjednocení podmínek, jaké mají  děti cizinců s trvalým pobytem,“ říká senátor Ivo Trešl.

Autor: Tomáš Pergl